Na vstřebávání a využití vápníku v organismu mají velký vliv některé vitamíny, zejména vitamín D, A, K1, C, B2 a B6.
Vitamín D má z hlediska růstu a obnovy kostí dvě významné funkce. Jednak podporuje vstřebávání vápníku a fosforu ze střeva. Dále se účastní vytváření a ukládání kostních krystalů do kostní hmoty, tím zpomaluje její ztrátu a snižuje výskyt osteoporotických zlomenin.
Vitamín D vzniká v lidském organismu působením ultrafialového slunečního záření z provitamínu D (7-dehydrocholesterolu), který je přítomen v pokožce. Další vitamín D se absorbuje z potravin. Zdraví lidé, nevyhýbající se slunci, mají obvykle dostatek vitamínu D. U starších osob je nedostatek tohoto vitamínu naopak běžný, protože jeho produkce je často snížena (u 70letého člověka je v porovnání s 25letým jen třetinová). Kromě toho se starší lidé nevystavují tolik slunci a také příjem vitamínu D stravou je většinou nižší. Nedostatek vitamínu D se projeví ve zhoršení mineralizace kostí a může urychlit vznik osteoporózy. Doporučená denní dávka vitamínu D je v ČR 5 mg (pro starší lidi, zejména ženy, se doporučuje tuto dávku zvýšit na 10 mg, tj. 400 m.j.).
Vitamín A se významně podílí na růstu a obnově kostí zejména účastí na tvorbě bílkovin.
Vitamín K1 je důležitý při tvorbě osteokalcinu, a podílí se tak na regulaci obnovy kostní tkáně. Snižuje vylučování vápníku z kostí, zejména z obratlů.
Vitamín C hraje důležitou roli při tvorbě kolagenu, látky důležité pro tvorbu kostní matrix, ale i řadu jiných tkání. Vitamín C je také nezbytný pro přeměnu vitamínu D na jeho nejaktivnější formu (cholekalcitriol). Cholekalcitriol řídí vstřebávání vápníku střevní stěnou.
Vitamín B6 je nepostradatelným faktorem pro zesíťování kolagenních vláken v chrupavkách a kostech - pouze přesně organizovaná bílkovinná matrice může sloužit pro uložení kostních minerálních krystalů, tedy především vápníku.
Vitamín B2 napomáhá zabudování vápníku do kostní hmoty.