Zdravá a vyvážená výživa dokáže ovlivnit nejen náš fyzický stav, ale má také preventivní účinek proti vzniku řady onemocnění, zejména těch, které označujeme jako "civilizační". Výživa má vliv dokonce vliv i na naše duševní schopnosti. Velmi významný je zejména příjem vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Jedná se o látky, které si lidský organismus nedokáže sám "vyrobit" a musí je přijímat stravou, vitaminovými preparáty nebo pomocí potravin, které jsou těmito látkami obohacené.
V roce 2001 byla uveřejněna studie, jejímž cílem bylo stanovit, jaký bude vliv příjmu vitaminů a minerálních látek na duševní schopnosti starších lidí. Vědci z Univerzity Newfoundland v Kanadě podávali skupině lidí (65 a více let) vitaminové preparáty s minerálními látkami a stopovými prvky a sledovali, zda se u nich zlepší tzv. kognitivní funkce, jmenovitě dlouhodobá paměť, abstraktní myšlení, schopnost řešit problémy a pozornost. U skupiny lidí, kteří dostávali vitaminové preparáty s minerálními látkami a stopovými prvky, bylo prokázáno zlepšení všech sledovaných schopností s výjimkou dlouhodobé paměti. U kontrolní skupiny ke zlepšení duševních schopností nedošlo.
Toto zjištění by měli mít na paměti nejen starší lidé, ale také lidé všech věkových kategorií, kteří duševně pracují. Jejich strava by měla být dostatečně pestrá a vyvážená. Právě u nich existuje reálné nebezpečí, že potenciální nedostatek potřebných látek ve stravě ovlivní jejich duševní schopnosti.