Latinsky defluvium, allopecie. Jedná se o příznak nesourodé skupiny chorob se společným rysem, výpadem vlasů a různými příčinami.
Jak poznat "svůj" typ výpadu vlasů?
- difuzní:
povšechný výpad, bez ložisek, beze změn kvality vlasu. Vznik po stresu, operaci, porodu. Infekce, horečky, choroby štítné žlázy, jaterní, hormonální a chudokrevnost, po lécích, jedech, ozařování, po dietách, ve stáří.
- ložiskový:
kruhová ložiska kdekoliv ve kštici (vousech), v okraji
"ulámané" vlasy, zarůstá světlými jemnými vlásky. Příčina neznámá. Některá ložiska zarůstají, nová se tvoří.
Nepříznivým znamením je vznik v týlní krajině a rychlé šíření, vedoucí někdy k totální či univerzální plešatosti (mizí ochlupení genitální, řasy, obočí, vousy, v podpaží).
- androgenní:
v oblasti "koutů" a temene, ústup přední
vlasové hranice. Vlasy jsou tenčí, jemnější, kratší. Příčiny: dědičný sklon, hormonální vlivy. U mužů je tento výpad častý, fyziologický, u žen může být projevem choroby (hormonální, přechod), obvykle v kombinaci s dalšími faktory (dědičnost, zevní vlivy).
- jizvící:
po poraněních (též v rámci duševních chorob), nádory, kožní infekce (bakterie, plísně). Nikdy nezarůstá. Totéž platí u výpadů tlakových či tahových (účesy).
Jak vlasy rostou? Kdy je důvod k znepokojení?
Růstový cyklus vlasů trvá cca 3 roky a je asynchronní, tj. vlasy nerostou všechny stejně rychle. Pozitivní či negativní vlivy se mohou projevovat až za 3 měsíce, což odpovídá trvání klidové fáze. Navíc denní "normální" výpad se pohybuje okolo 100 vlasů. Při vyšším počtu, event. spojeném s poruchou růstu nehtů či hojením ran, je třeba vyhledat odborného kožního lékaře.
A co prevence?
Obecně - šetrné kadeřnické úpravy (ne horký fén, kulma, barvení, preparace), vlasová kosmetika, životospráva.
Jaké jsou léčebné možnosti?
Závisí na typu výpadu, včetně řešení příčiny, pokud je známa. Seriózní lékařská věda může pomoci jen v omezené míře, nicméně výzkum pokračuje intenzivně dále. Tedy není k dispozici univerzální lék, který by ovlivnil jak rychlost růstu, tak sílu a hustotu vlasů (ne každý také zdědil husté a silné vlasy). Což dává prostor různým "alternativním metodám". Výjimkou je akupunktura. Obecně se místně aplikují převážně hormonálně působící přípravky a metody vedoucí k zvýšenému prokrvení kůže. U těžkých a androgenních výpadů event. celková hormonální léčba a i transplantace vlasů. Povšechně lze u všech typů doporučit podpůrné preparáty obsahující: vitamín H a B5, aminokyseliny methionin a cystein, minerály zinek, železo, hořčík, vápník, selén, nenasycené mastné kyseliny.
komerční sdělení
Přidat nový komentář