Lupénka, latinsky psoriasis, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, postihující cca 2-3% středoevropské populace.
Jak poznat, zda se jedná o vitiligo? Diagnózu stanoví odborný kožní lékař a odliší i jiné kožní choroby, event. doplní o další vyšetření. V zásadě se jedná o bílá ložiska na kůži; ve kštici ve formě ložisek bílých vlasů. Mohou být fokální (omezené na malý počet ložisek), segmentální (na polovině těla) nebo generalizované (rozšířené na různé části těla). Nejčastěji jsou postiženy oblasti okolo očí a úst, na končetinách okolo kloubů a na genitálu.
Je známa příčina vitiliga?
Není přesné známa, roli hrají biochemické a nervové vlivy. Také imunitní systém vytváří protilátky proti vlastním pigmentotvorným buňkám. Často se zjišťují údaje o dědičnosti, někdy autoimunitní choroby, jako jsou nemoci štítné žlázy, cukrovka, dále chudokrevnost, nedostatek sekrece žaludečních kyselin.
Lze vůbec vitiligu či jeho šíření předcházet?
Prevence je částečně možná pouze u tzv. provokačních faktorů. Onemocnění se totiž často objeví po působení stresu, infekci, tělesné chorobě, v těhotenství, spálení po slunění nebo jiné formě kožního poranění.
Jaké jsou léčebné možnosti vitiliga?
Ty jsou značně omezené, právě proto, že příčina není známa. Dosud neexistují jednoznačně uspokojivé metody léčby. Řada lékařů považuje chorobu za kosmetickou vadu a vzhledem k svízelnosti a časové i psychické náročnosti léčbu rovnou vzdávají. Nicméně existují metody, u kterých lze až v 70 % případů dosáhnout zlepšení. V současnosti má nejnadějnější efekt světloléčba ultrafialovým světlem (zářiče 311 nm UVB a metoda PUVA), event. v kombinaci s místní léčbou kortikoidy (hormonální masti a krémy). U stabilních forem lze použít i chirurgické metody, resp. transplantace.
Podpůrně lze užívat celkově vitamíny : betakaroteny = provitamíny A, vitamín B12, kyselinu listovou, C vitamin.
Je vhodné se též chránit před UV světlem (fotoprotekce) pomocí krémů s vysokými ochrannými faktory (SPF nad 15). Korektivně lze používat samoopalovací a tónované krémy.