Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Nemocenská představuje finanční náhradu za dobu, kdy jste v pracovní neschopnosti. Podmínkou ale je, že musíte platit sociální pojištění. Jako zaměstnanec si s tím nemusíte dělat starost, protože jej za vás platí zaměstnavatel. OSVČ si pojištění mohou dobrovolně platit sami.
Od kdy budete pobírat nemocenskou?
Nemocenskou budete pobírat od prvního dne vaší pracovní neschopnosti. Prvních 14 dní vám ji bude vyplácet zaměstnavatel jako náhradu mzdy. Pokud budete nemocní déle, budete od 15. dne dostávat nemocenské dávky od České správy sociálního zabezpečení. Nejdéle vám ale nemocenské může být vypláceno 380 dní.
Ne vždy ale získáte na nemocenskou nárok. Mezi podmínky, které musíte splnit patří:
- účast na nemocenském pojištění,
- pracovní neschopnost potvrzená lékařem.
Kolik na nemocenské dostanete peněz?
Nemocenské se vám bude vyplácet za každý kalendářní den, kdy jste nemocní a nemůžete vykonávat svou práci. Výše nemocenské se stanovuje podle denního vyměřovacího základu, resp. 60 % z něj. Vyměřovací základ je přitom ještě očištěn o redukční hranice. Ty jsou stanoveny na:
- 90 % při částce do 1 090 Kč,
- 60 % při částce mezi 1 090 Kč a 1 635 Kč,
- 30 % při částce mezi 1 635 Kč a 3 270 Kč,
- při částce nad 3 270 Kč se na redukční hranici nepřihlíží (0 %).
Dostane nemocenské i dohodář?
Zaměstnanci s trvalým pracovním poměrem mají nárok na nemocenské vždy. U zaměstnanců na dohodu existuje omezení. Na nemocenské mají dohodáři nárok až ve chvíli, kdy jejich příjem za měsíc bude vyšší než 10 000 Kč pro DPP a 3 000 Kč pro DPČ. Do určených částek se totiž příjem z dohody nedaní ani z něj neplyne sociální pojištění. To zaplatíte až po překročení dané hranice měsíčního výdělku. Nemocenské se pak v takovém případě bere jako 60 % z hrubé hodinové mzdy.
Pozor na vycházky
Pokud vás lékař uznal pracovně neschopným, bude vaší povinností dodržovat i dobu vycházek. To znamená, že se mimo určenou dobu nesmíte nacházet mimo určené místo pobytu. Vycházky vám lékař povolí na základě vašeho zdravotního stavu, nejvýše však 6 hodin denně mezi 7. a 19. hodinou. Pokud tuto povinnost nesplníte a kontrola zjistí, že nejste na určené adrese, vyjma času vycházek, čeká vás postih v podobě snížení či odebrání náhrady mzdy a v nejhorším případě i výpověď.