Uzliny jsou uzlíky takzvané lymfatické tkáně, které v organismu slouží jako čistící stanice. Zdaleka nejsou jen pod kůží, kde je někdy vidíme a hmatáme...
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Každá část našeho těla má svou spádovou lymfatickou oblast, tedy síť vzájemně propojených vlásečnic, které odvádějí mízu (lymfu) z příslušného orgánu do nejblíže lokalizované uzliny. Z ní vedou lymfatické spojky do dalších uzlin. Vytvářejí tak lymfatickou síť, kterou se mohou v těle šířit nejenom infekce, ale i zhoubné buňky.
Pojem „sentinelový“ se váže k lymfatickému systému a ke způsobu, jakým se v těle nemocného člověka šíří rakovinné bujení. Při dosažení určité velikosti se totiž zhoubné nádory začínají šířit do lymfatických uzlin, odtud do krevního oběhu a pak i do vzdálených orgánů. Hovoříme o vzniku tzv. nádorových metastáz.
První spádová uzlina daného orgánu, jednoznačně anatomicky definovatelná, se odborně nazývá „sentinelová uzlina“ (sentinel = předsunutá hlídka, stráž). Tato uzlina hraje klíčovou roli při šíření nádoru, protože je takzvaně „první na ráně“. Pokud je zasažena, šíří se skrz ni nádorové buňky dál do organismu. Dosavadní praxe ukazuje, že identifikace a odstranění této první zasažené uzliny má významný vliv na další osud pacienta.
Vyšetření a odstranění sentinelové uzliny představuje jednu z nejnovějších metod v oboru diagnostiky a léčby nádorů. Tato metoda se v současné době nejvíce využívá u nádorů prsu a melanomu kůže. Lékař injekčně aplikuje do blízkosti nádoru speciální radioizotopovou látku. Ta se zachytává v první „sentinelové“ mízní uzlině. Lékař pak pomocí speciálního detekčního přístroje Neoprobe určí lokalizaci uzliny, která vykazuje největší záchyt radionuklidu. Tento přístroj také umožňuje vyhledávání lymfatických uzlin během operačního výkonu. Přináší tak téměř stoprocentní jistotu při určování uzlin, které je třeba chirurgicky odstranit, aby se zabránilo šíření nádoru lymfatickými cestami.
Přidat nový komentář