MUDr. Mojmír Kasalický, CSc.1. chirurgická klinika, 6. prosince 2001
Spojení operační techniky s počítačem, tzv. počítačem asistovaná chirurgie, umožňuje lékařům (hlavně ortopedům aneurochirurgům) výrazně zrychlit a zmenšit přístupovou cestu k operovanému místu, kontrolovat přesnost zákroku, správnou polohu chirurgických nástrojů a případné umístění implantátů. Zjednodušeně řečeno: počítač vybavený navigačním systémem ukazuje operatérovi přesnou trasu chirurgického výkonu a pomáhá mu provádět miniinvazivní chirurgické zákroky.
Systémy BrainLAB (přední světová značka v oblasti vývoje a výroby technologií pro počítačem navigované chirurgické zákroky a stereotaktickou chirurgii) dovolují zobrazit celou operovanou oblast virtuálně, takže lékař má jasný přehled o tom, kudy do kloubu, kosti nebo lebky postupuje a případné odchylky může okamžitě korigovat. Dotykem sondy lékař nejdříve načte do počítače předem zvolené anatomické body, které jsou pak použity pro prostorovou navigaci. Principem je navigace BrainLAB velice podobná pokročilým navigačním systémům používaným pro orientaci pohybu letounů, plavidel nebo raket ve vesmíru.
Během operace lékař ovládá systém pouze přes dotykovou obrazovku počítače, která je umístěna přímo na operačním sále. Obrazovka může být překrytá sterilní fólií. Systém současně umožňuje ukládat během operace aktuální snímky z obrazovky, což se využívá při pooperační dokumentaci.
Přidat nový komentář