Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Buněčný dělník
Vitamín H neboli biotin patří do skupiny k tzv. vitagenům. Vitagenyjsou látky, které našemu tělu slouží jako zdroje energie a stavebního materiálu. Je součástí mnoha živých buněk, odtud tedy i jeho název.
K čemu vitamín H slouží?
Biotin v našem funguje jako přenašeč tzv. aktivní kyseliny uhličité. Slouží k látkové výměně tuků a bílkovin. Podílí se na metabolismu téměř všech buněk v našem těle. Účastní se při tvorbě mastných kyselin, které jsou součástí stěny každé buňky.
Biotin v potravinách
K nejbohatším a nejčastějším zdrojům, ve kterých biotin přijímáme, patří žloutky, mléko, kvasnice, játra a ledviny.
Projevy nedostatku a nadbytku
Nedostatek biotinu brzdí růst dětí a jejich vývoj. Můžete na sobě pozorovat šedivění a šupinatění kůže, spavost a sníženou odolnost vůči nemocen.
Při předávkování se může objevit nevolnost, zvracení, bolesti v oblasti břišní a někdy i bolesti hlavy.
Existuje nějaké riziko?
Opatrnosti je třeba při přecitlivělosti na vitamin H a v těhotenství.
Mám si dát vitamín H?
Pokud trpíte dlouhodobými a plíživými záněty kůže, častými záněty spojivek, svalovými bolestmi nebo únavou, je vhodné zvýšit denní příjem biotinu nejméně o třetinu doporučené denní dávky.
Biotin účinně snižuje bolesti ve svalech, je účinný proti depresím, funguje jako prevence proti plešatosti, podporuje činnost pohlavních žláz. Mimo to podporuje centrální nervovou soustavu a vydatný spaní.
Denní potřeba biotinu je 150-300 mikrogramů..
V doplňkové léčbě ve směsi vitaminů je dávka biotinu okolo 50 mikrogramů na den obvykle dostatečná.
Máte-li dojem, že trpíte nedostatkem biotinu, kupte si některý z mnoha nabízených potravních doplňků, lékárník Vám jistě ochotně poradí s výběrem. Zvažte však, zda v jednotlivých případech nekonzultovat výběr předem s lékařem.
Přidat nový komentář