Stačí se v posledních dnech rozhlédnout kolem sebe. Lidí, kteří bez kapesníku nedají ani ránu, přibývá.
V okamžiku silné imunity nemusí ani jedinec napadený virem cítit, že v jeho těle probíhá tvrdý boj. Jedná-li se o vir nebo bakterii, kterou organismus zná z minulosti, ví, jak se bránit. Při útoku zcela nového a neznámého viru to neví, proto je nezbytné budovat preventivně imunitní obranu.
Moderní vědecké práce dnes stále více obracejí pozornost na úzký vztah vitaminu D k buňkám imunitního systému. Na aktivaci imunitních procesů v lidském těle je nutná vyšší hladina vitaminu D než 100-125 nmol/l. A potom bývá i průběh choroby rychlejší a příznaky jsou mírnější. Například analýza téměř 11 000 účastníků ve 25 randomizovaných kontrolovaných studií ukázala celkový ochranný účinek vitaminu D při akutní infekci dýchacích cest.
Vitamin D aktivuje buňky imunitního systému
Déčko pomáhá aktivovat bílé krvinky, konkrétně zabijácké NK-buňky, (z angl. natural killers), jejichž hlavní náplní je obrana proti virovým, parazitárním a bakteriálním infekcím.
„Nedostatek vitaminu D je od zimy problémem i zdravých lidí. Zjistilo se, že téměř 60 % populace všech věkových skupin trpí deficitem, z toho polovina je na extrémně nízké úrovni,“ varuje doc. RNDr. Eva Račanská, CSc. z Farmaceutické fakulty UK v Bratislavě. Dodává, že při imunologických vyšetřeních se zjistilo, že pacienti s nízkou hladinou vitaminu D v krvi mají menší počet buněk imunitního systému a jsou častěji nemocní a unavení. Podávání déčka je velice příznivé pro zdraví lidí trpících nemocemi spojenými s poruchou imunity.
Zdrojem déčka je UVB záření ze slunce
Zdroj déčka je z 90 % UVB záření ze slunce, které dopadá do oblasti mírného pásma od poloviny dubna hodinu kolem poledne. V této době je zpravidla většina populace v práci nebo doma a tudíž bez šance vystavit se slunečním paprskům. Největší přísun UVB záření je až od června do srpna přibližně od 10 do 14 hodin. V těchto časových intervalech se může tvořit vitamin D a stačí se slunit až 20 minut bez ochrany, potom je samozřejmě nezbytné namazat se krémem s dostatečně vysokým faktorem. Po zbytek roku je záření UVB vzhledem k velmi nízkému úhlu slunce nad obzorem pohlceno ozónovou vrstvou či se od ní odráží a na zem do mírného pásma nedopadá. UVA záření je naopak k dispozici celý rok. Nedostatečný pobyt na slunci ve správný čas a jiné faktory jako věk, fototyp nebo smog, zapříčiňují, že si organismus nevytvoří dostatečné zásoby na zbytek roku. Ty bývají u populace už od zimy tak mizivé, že se organismus stává snadným cílem pro viry a bakterie.
Suplementace doplňky
V potravinách najdeme jen málo vitaminu D a v případě, že si tělo nevytvořilo v létě dostatek déčka, je možné stravou pokrýt jenom 10 % denní dávky. Zdrojem vitaminu v potravě je zejména losos, tuňák, úhoř nebo například olej z tresky za předpokladu, že je konzumujete denně. Dlouhodobějším dodáváním vitaminu D ve formě doplňků stravy je možné výrazně posílit imunitu a snížit pravděpodobnost onemocnění. Na trhu je nepřeberné množství, pro vyšší účinek je vhodnější volit přírodní verze. (D3 Extra Biomin). Jsou pro tělo přirozenější a oproti syntetickým mají vyšší vstřebatelnost a méně dalších přidaných chemických látek, které nemusí organismus dobře snášet.
Bojovník na všech frontách
Funkce vitaminu D jsou značně rozsáhlé. Spolu s vitaminem K2 podílí na správném vstřebávání a ukládání vápníku do kostí a zubů. Bez káčka může dojít k jeho nechtěnému ukládání do cévních stěn a měkkých tkání. Déčko má velice výrazný vliv i na zdraví kardiovaskulárního systému a regulaci krevného oběhu. Podporuje růst buněk a také je mu lékaři přisuzovaná schopnost chránit před infekcemi i před prochladnutím a chřipkou. Dostatečná zásoba déčka v těle je prevencí úzkostných a depresivních stavů, které nejsou na jaře neobvyklé. Ne nadarmo se říká, že slunce je nejlepší lékař.
Zdroj: www.jsemstalekost.cz