Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
L-askorbová kyselina je esenciální vitamín, to znamená, že si ho tělo nedokáže samo vytvořit. Přijímáme ho z potravy (zelenina - paprika, špenát, rajčata, brambory, ovoce - citrusové plody, šípky), v poslední době i vyrobený synteticky.
Účinky:
Má významné antioxidační vlastnosti, podporuje hojení ran a kostí, uplatňuje se v biosyntéze kortikoidních hormonů a potlačuje vliv negativních stresových faktorů na organismus. Zvyšuje fyzickou výkonnost a odolnost proti infekcím.
Jeho absolutní nedostatek způsobuje avitaminózu skorbut neboli kurděje, nemoc, kterou často trpěli námořníci při dlouhodobém nedostatku ovoce a zeleniny. Projevuje se krvácením z dásní až ztrátou zubů, špatným hojením ran a sníženou obranyschopností. Podstatou poruchy je porucha tvorby vaziva se zvýšenou křehkostí cévní stěny.
Dávkování:
Terapeutické dávky jsou: jednotlivá 0,1-0,3 g, denní 0,1-1,0 g.
Použití:
Jeho zvýšené podávání je efektivní ve vyšším věku, při těžké a stresující práci, u sportovců v období maximálního zatížení, při vysoce bílkovinné a vysoce tukové stravě, preventivně ke zvýšení imunorezistence, při prevenci infekcí horních dýchacích cest, zejména u osob ve ztížených pracovních podmínkách.
Při vyšších dávkách L-askorbové kyseliny dochází k dráždění sliznice jícnu a žaludku s nauzeou, případně zvracením. Vzniká vyrážka, bolest hlavy, celková slabost, nespavost, průjem. Tvoří se oxalátové močové kameny, může se objevit cukr v moči. U alergiků se může vyvinout ekzém, kopřivka, až astmatické záchvaty. Děti matek, které používaly v těhotenství vysoké dávky látky, mívají paradoxně avitaminózu C.
Využití askorbové kyseliny snižují orální antikoncepční přípravky, kortikosteroidy a salicyláty, vylučování této látky do moči zvyšuje acetylosalicylová kyselina (aspirin), barbituráty a tetracyklin. Riziko vzniku krystalků v moči je po sulfonamidech.