Jedním z faktorů, který hraje roli v prevenci osteoporózy, je výživa. Chceme-li omezit riziko vzniku této choroby, nebo zpomalit její průběh, musí naše strava obsahovat nejenom dostatek vápníku, ale i dalších látek, důležitých pro zdravé kosti.
Jejich nedostatek pak může vést k poruchám některých funkcí organismu a dalším zdravotním komplikacím jako jsou potíže s pamětí, vysoká míra únavy nebo sklony k depresi. Je proto důležité uvědomit si, jak tyto vitamíny ovlivňují náš organismus a dbát na jejich vyvážený příjem.
Vitamin B1 – thiamin
Thiamin se vyznačuje pozitivním účinkem na nervový systém a příznivě působí také proti únavě. Jeho podstatnou nevýhodou však je, že lidské tělo neumí tento vitamín ukládat na delší časový úsek, jeho zásoba zpravidla postačí pouze na 4-10 dnů. Navíc mnohdy svou životosprávou sami nevědomky bráníme vstřebání a účinkům thiaminu, zejména pijeme-li větší množství kávy nebo čaje, proto je nutné doplňovat vitamín B1 denně. Při velké fyzické námaze nebo delším stresovém období je navíc nutné příjem zvýšit, stejně tak je vhodné dbát na pravidelný příjem při určitých nemocech, v těhotenství nebo při otravě nikotinem. Pokud je v těle vitaminu B1 nedostatek, projevuje se to zejména vysokou mírou únavy paradoxně v kombinaci s nespavostí, špatnou koncentrací, bolestmi hlavy, podrážděností, ztrátou na hmotnosti a nechutenstvím. Pokud se pacient neléčí, příznaky se stupňují a objevují se deprese, zmatenost a stavy melancholie. Pokud se však zaměříte na svou stravu, do které pravidelně zařadíte pokrmy obsahující pivovarské droždí, brambory, fazole, vepřové maso, drůbež, ryby, obiloviny či ořechy, nemusíte se nedostatku thiaminu obávat.
Čtěte také: Hořčík - přirozený ochránce organizmu nejen v době stresu
Vitamin B2 - riboflavin
Tento vitamín pomáhá v lidském těle spalovat cukry, velice často je ho však v organismu nedostatek. Může to být dáno řadou nemocí, kdy jeho nedostatkem trpí zejména lidé s onemocněním štítné žlázy, s celiakií, cirhózou jater nebo diabetem. S úbytkem riboflavinu se mohou setkat také jedinci podstupující antibiotickou léčbu, adolescenti, starší lidé nebo novorozenci, kteří prodělali novorozeneckou žloutenku. Nedostatek vitaminu B2 v lidském těle způsobuje rozpraskané a citlivé koutky úst, záněty hrtanu, jícnu a ústní dutiny, dále také záněty kůže a očních víček včetně možného zánětu spojivek, rohovatění kůže, nadměrně se mastící vlasy, lámavé nehty nebo zvýšenou citlivost na světlo. Těmto stavům lze však předcházet konzumací pestré stravy bohaté na mléko, vejce, droždí, kakao, tvaroh, vepřové, hovězí a telecí maso nebo na ryby a brambory.
Vzhledem k faktu, že mezi nejvýznamnější zdroje vitaminu B2 patří právě potraviny živočišného původu, mohou jeho nedostatkem trpět také lidé s jinými potravinovými preferencemi, zejména vegetariáni a vegani. Není proto na škodu zaměřit se kromě klasických potravin také na konzumaci příslušných potravinových doplňků.
Čtěte také: Poruchy štítné žlázy. Jak je poznáme?
Vitamin B3 – niacin
Niacin přispívá k řádnému chodu mozkových procesů, zajišťuje odbourávání některých složek cholesterolu a tuků z těla, a je součástí procesu glykolýzy. Jeho dostatečný příjem by si měli pohlídat zejména těhotné a kojící ženy či lidé s onemocněním ledvin, jeho potřeba však roste také s pitím alkoholu a konzumací většího množství potravin obsahující rafinované cukry. Pokud se organismus potýká s nedostatkem niacinu, dochází ke ztrátě chuti k jídlu a úbytku na váze, dále k nespavosti, bolestem břicha, jazyka a sliznic ústní dutiny, tělesné slabosti či nervozitě. Vážný nedostatek vitaminu B3 může způsobit pelagru, onemocnění, které může vést až k demenci. Pokud však budete dbát na vyvážený jídelníček zahrnující kvasnice, játra, pečivo, brambory, mléko a další mléčné výrobky, neměl by pro vás nedostatek niacinu představovat žádnou hrozbu.
Čtěte také: Ledviny - časné příznaky onemocnění a prevence