Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Víme, kolik a co pijeme?

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 8501x )

Mnohokrát jste slyšeli, že základem zdraví je pitný režim. Kolik toho ale vypít a co si dopřát? To jsme pro vás zjistili.

Dobrá rada
shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Jak zajistit pitný režim?

  • myslete na to, že je třeba vypít minimálně 2 litry tekutiny denně, v letním období se doporučují 3 litry
  • nespoléhejte pouze na jednorázově balenou vodu, i když její vypité množství se snadno kontroluje. Využívejte také nesladké ovoce, neslazené čaje, ředěné ovocné džusy, inerální vody.
  • omezte konzumaci sladkých limonád a kolových nápojů. Jsou bohatým zdrojem cukru a jejich příjem zvyšuje denní příjem energie.
  • omezte konzumaci většího množství perlivých vod. Vody sycené oxidem uhličitým jsou kyselejší a také volný oxid uhličitý může narušit proces trávení a způsobit pocit tlaku v žaludku a střevech. Přírodní uhličité minerální vody, který se pijí na doporučení lékaře naopak povzbuzují funkci trávicího ústroji a povzbuzují tvorbu moči u onemocnění ledvin.
  • pro přípravu nápojů pro kojence používejte zásadně kojeneckou vodu. V případě nouze lze u perlivé vody oxid uhličitý odstranit varem.
  • s rostoucí tělesnou aktivitou a teplotou prostředí přímo úměrně zvyšujte i množství vypitých tekutin. Nejvhodnější je čistá voda a neslazené čaje. Sladká chuť podporuje pocit žízně.

Jak vybírat vhodné tekutiny ?

  • pro všechny jsou vhodné balené stolní vody a kojenecké vody
  • vybírejte i podle množství informací na etiketě, mělo by na ní být, kromě údajů o původu a druhu vody, informaci o dovozci či výrobci, i základní minerálové složení vody
  • optimální hodnoty některých hlavních minerálních látek jsou následující

Ca

> 40-80 mg/l

Mg

> 20 mg/l

K

1 mg/l

Na

< 20 mg/l

Cl-

< 25 mg/l

SO42-

< 240 mg/l

NO3-

< 10 mg/l

  • nezapomínejte, že ne všechny stolní a minerální vody jsou vhodné pro kojence a některé nemocné (např. trpící tvorbou močových kamenů, vysokým krevním tlakem , atd.) Naopak právě minerální vody mohou při některých onemocněních nahradit chybějící prvky (například při průjmovém onemocnění, u některých onemocněních ledvin).
  • trpíte-li chronickým onemocněním (například srdce či ledvin) a rozhodnete se nějakou minerální vodu pít dlouhodobě, poraďte se se svým lékařem, zda je pro vás vhodná
  • alkoholické nápoje nejsou součástí pitného režimu, ačkoli většina z nás si léto bez správně vychlazeného piva nedokáže představit. Mělo by však platit, že ani zdravý dospělý člověk by denně neměl vypít více než 0,5 litru desetistupňového piva nebo 0,2 litru vína.

Při koupi balených vod

  • všímejte si data výroby respektive spotřeby balené vody, kupujte vždy vodu co nejčerstvější
  • všímejte si, jak je voda skladována
  • dávejte přednost vratným obalům. V případě nevratných upřednostňujte recyklovatelné obaly.
  • nepijte nikdy přímo z lahve, otevřenou vodu skladujte v chladu maximálně 3 – 4 dny

Připraveno s využitím materiálů SZÚ

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

82%
18%
Zatím hlasovalo 95 lidí

Mohlo by vás zajímat

Slaný roztok do konvičky

Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď

Ustupující dásně: Co je způsobuje a jak jim předcházet?

Zdravé dásně mají většinou růžovou barvu a těsně přiléhají k zubům. Dáseň pokrývá zuby od čelistní kosti až po viditelnou korunku zubu a tvoří ochrannou bariéru, která zabraňuje pronikání zánětlivých bakterií ke kořenům zubů a do čelisti. Zároveň zajišťuje pevné ukotvení zubů. Pokud se však začnou v ústech hromadit bakterie, může to vést k onemocnění dásní a jejich ustupování.

Chronický stres aneb různé lidi stresují různé věci

Dneska snad už nikoho nepřekvapí souvislost mezi stavem psychiky a tělesna, neboli psychosomatika. I proto Světová federace pro duševní zdraví iniciovala v roce 1992 oslavu duševního zdraví, která připadla na 10. října. Cílem bylo a je poukázat na duševní poruchy, které mají negativní vliv na kvalitu života stále větší části populace. Jednou z prokazatelných příčin těchto nemocí je chronický stres. Tedy ten, který probíhá dlouhodobě.

Dluh na zdravotním pojištění. Kdy hrozí? A co dělat?

Zdravotní pojištění musí mít zaplacené všichni. Může se ale stát, že vám přijde upozornění z pojišťovny, že u ní máte dluh. Ten mnohdy vzniká i z nevědomosti – nevíte, že platit máte. Třeba žijete v domnění, že za vás pojistné odvádí stát či zaměstnavatel. Co v takové situaci dělat?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se&hellip;

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči&hellip;

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho&hellip;

Naši partneři

Inzerce