Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Pracovní plocha při práci na blízko by měla mít kolem 1000 luxů, osvětlení nemá oslňovat . Vhodné např. při čtení večer je bodové osvětlení, které osvětluje pracovní plochu, zdroj za vaší hlavou, nebo ze strany.Pokud pracujete za denního světla, pak je zapotřebí mít pracovní stůl postavený tak, aby světlo na pracovní plochu dopadalo zleva (viz umístění lavic ve školách).
Při hře tříletého dítěte opět záleží osvětlení na činnosti, kterou dítě provádí.Protože asi ve 3 letech nebude číst knížky, osvětlení místnosti může být samozřejmě i nižší než je požadovaných 1000 luxů.
Při sledování televize je doporučováno, aby v místnosti nepřímo svítil jemný zdroj světla kromě televizního přijímače. Většinou platí zásada, že pokud má člověk pocit, že musí tzv.napínat zrak a příliš se snažit při rozlišování detailů, pak je na místě intenzitu osvětlení zvýšit. Pokud by se tak nestalo, nastaly by potíže -bolesti hlavy, pálení a slzení očí,zarudnutí bělma i víček.
Pokud je v rodině přítomna refrakční vada, je zde dědičná dispozice a dá se očekávat, že u dítěte se v budoucnu tato vada může objevit.Nedá se říci, že by si dítě namáháním zraku tuto vadu vypěstovalo.Každopádně dobrým osvětlením přispíváte k pohodě při vidění a snižujete námahu očí.
Přidat nový komentář