Odborníci v oblasti výživy často pracují s termíny „zdravá výživa“, „správná výživa“, příp. „vyvážená a pestrá strava“. Laik však často neví, co si pod těmito pojmy má vlastně představit. Pokusme se tedy tyto termíny blíže vyjasnit a podívat se na naší výživu z úhlu současných znalostí o výživě a složení potravin.
Poměrně nedávno jsme se ze všech stran dovídali, že vajíčka jsou naším velkým nepřítelem. Důvodem odmítavého postoje k vejcím byl hlavně vysoký obsah cholesterolu ve žloutku. Jeho množství sice kolísá v závislosti na krmivu, které slepice dostávají, ale obecně můžeme říci, že jeden vaječný žloutek obsahuje průměrně 250 mg cholesterolu. Tato hodnota je téměř celý denní limit zdravého člověka. Ten je totiž 300 mg, u některých osob i méně.
Přesto není třeba vejce zatracovat. Na hladinu cholesterolu v krvi má totiž zásadnější vliv složení tuků v jídelníčku. Než tedy úzkostlivě hlídat příjem vajec, je třeba se zaměřit na příjem dobrých (nenasycených) a špatných (nasycených) tuků. Je zapotřebí si přitom pamatovat, že tuky nasycené - máslo, sádlo, slanina, tučné maso, tučné mléčné výrobky, uzeniny - hladinu cholesterolu zvyšují, zatím co nenasycené tuky - omega 3 a omega 6 obsažené v olejích, margarínech, ořeších, rybách - mají na hladinu cholesterolu a srdečně-cévní systém příznivý vliv.
Na druhou stranu vejce jsou, spolu s masem a mléčnými výrobky, zdrojem plnohodnotných bílkovin, které musíme mít ve stravě pravidelně, protože si je náš organizmus neumí vyrobit sám.
Vejce mají řadu kladných účinků na lidské zdraví
Vajíčka neobsahují jenom cholesterol, ale jsou také plná živin a minerálů, které pozitivně působí na lidské zdraví:
- Obsahují vysoké množství luteinu a zeaxantinu, což jsou antioxidanty, které snižují riziko vzniku očních chorob, jako jsou makulární degenerace nebo šedý zákal.
- Vajíčka obsahují hodně cholinu, látky důležité pro mozek a správnou činnost nervové soustavy.
- Žloutek je bohatý na vitamíny rozpustné v tucích, tedy vitamíny A, D, E, K. V současné době hlavně vitamín D pomáhá v boji proti různým virům a bakteriím, chrání imunitní systém, proto je pro tělo velmi důležitý.
- Lecitin ve žloutku podporuje paměť a koncentraci. Je to tedy poklad i pro lidi ve vyšším věku.
- Vajíčka obsahují také vysoce kvalitní živočišné bílkoviny, které mají řadu výhod - například pomáhají při nárůstu svalové hmoty a zlepšují zdraví kostí.
- Klinické studie také potvrzují, že vajíčka zvyšují pocit sytosti a pomáhají nám zbavit se nadměrného tuku.
A v neposlední řadě vajíčka prostě chutnají skvěle a jejich příprava je velmi jednoduchá.
Tipy na zdravou úpravu vajec
Důležité je samozřejmě zpracování vajec. Množství cholesterolu se nezdravě navýší, když si vejce usmažíte na oleji a na špeku. Zdravou variantou jsou vajíčka uvařená natvrdo. Co se týká stravitelnosti, nejlépe stravitelná jsou vejce na měkko (opouští žaludek po jedné až dvou hodinách), hůře pak vejce syrová a natvrdo (zůstávají v žaludku dvě a půl až tři hodiny) a nejhůře jsou stravitelná vejce smažená na tuku (můžou zůstat v žaludku až šest hodin). Neměli bychom však zapomínat na riziko např. salmonely, které hrozí při nedostatečném tepelném zpracování vajec. Tepelná úprava nejen činí vejce bezpečnějšími, ale navíc dělá některé živiny lépe využitelnými. Jedním z příkladů mohou být bílkoviny, které se při zahřátí stávají snáze stravitelnými a lidské tělo je tedy může lépe využít. Vejce jsou rovněž dobrým zdrojem biotinu, který je důležitý při metabolismu cukru a tuků. Je také znám jako vitamín B7 nebo vitamín H a tepelná úprava usnadňuje jeho vstřebávání.
Jak poznat a uchovat vejce čerstvá
Aby vám vejce neuškodila na zdraví, je zapotřebí jíst jen ta, která jsou opravdu čerstvá. Jak jejich stáří poznáte a jak je máte správně uchovávat:
- Vejce vždy skladujte špičkou dolů. U ploché strany je pod skořápkou vzduchová bublina, která zabraňuje pohybu žloutku. V případě skladování špičkou nahoru se žloutek může smísit s bílkem, proniknout až těsně ke skořápce a nalepit se na ní. Takto skladovaná vejce se rychleji kazí.
- Skořápku vajec neomývejte, pokud se nechystáte vejce ihned spotřebovat. Na skořápce je ochranná vrstva, která chrání vejce před škodlivými mikroorganismy, umytím se tato vrstva poruší.
- Čerstvé vejce by mělo po ponoření do osolené vody klesnout na dno. Pokud vejce plave na hladině, není čerstvé (čím déle se vejce skladuje, tím více se znehodnocují biologicky aktivní látky). Doporučuje se uchovávat vajíčka v nejchladnější části ledničky a to nejvýše po dobu tří týdnů.
Vejce nejen slepičí
Na našem trhu jsou dnes k dostání i další druhy vajec, které je možné ochutnat:
- Křepelčí vejce: jsou uznávanou pochoutkou. Spousta lidí je jí proto, že mají méně cholesterolu. Ale pozor, rozdíl je v obsahu cholesterolu v jednom kuse, křepelčí vejce jsou totiž asi 5x menší. Ve srovnatelném množství vajec křepelčích a slepičích je množství cholesterolu téměř stejné.
- Husí vejce: jsou 5 – 6x větší než slepičí vejce. Chutná jsou především naměkko, musí být ale připravována zcela čerstvá. Nevýhodou je také častější výskyt salmonel.
- Kachní vejce: velmi snadno se nakazí bakteriemi, proto se k jídlu příliš nedoporučují.
- Krůtí vejce: jsou asi 2x větší než slepičí vejce a dají se upravovat stejným způsobem.
- Pštrosí vejce: jsou velmi chutná a navíc stále dostupnější. Jsou asi 20x větší než vejce slepičí, jedno tak bohatě postačí pro 5tičlennou rodinu.
Vajíčková fitness pomazánka
Ingredience
- 5 vajíček uvařených natvrdo
- 2 kelímky cottage sýru
- 10 ředkviček
- jemně nakrájená pažitka
- sůl, pepř
Vajíčka oloupeme a nastrouháme na hrubém struhadle. Přimícháme dva kelímky sýru cottage. Přidám nakrájené ředkvičky a pažitku. Podle chuti osolíme a opepříme.