Jedním z faktorů, který hraje roli v prevenci osteoporózy, je výživa. Chceme-li omezit riziko vzniku této choroby, nebo zpomalit její průběh, musí naše strava obsahovat nejenom dostatek vápníku, ale i dalších látek, důležitých pro zdravé kosti.
Vejce jsou tvořena ze 74 % vodou, 13 % bílkovinami, 12 % tuky, 0,9 % sacharidy, 0,8 % minerálními látky a dále vitaminy a cholesterolem.
„Vejce jsou jako součást jídelníčku ceněna zejména díky obsahu plnohodnotných bílkovin (tedy bílkovin s optimálním zastoupením jednotlivých aminokyselin) a tuků tvořených velkým procentem nenasycenými mastnými kyselinami a fosfolipidy, za zmínku stojí i obsah vitaminů a dobře využitelného železa,“ uvádí prof. Ing. Jana Dostálová, CSc., členka Fóra zdravé výživy.
Díky svému složení a odborným studiím byla image vajec vylepšena a ukazuje se, že ve většině případů mají na zvýšené hladině cholesterolu v krvi, a tím i na zvýšeném riziku nemocí srdce a cév minimální vliv. Naopak se i nadále potvrzuje zásadní vliv složení tuků v jídelníčku. Vejce se tak ukazují pro většinu z nás jako vhodná v dávce jedno denně včetně žloutku.
„Před více než 25 lety bylo zjištěno holandskými vědci, že vysoká spotřeba vajec ovlivní hladinu cholesterolu v krvi pouze u přibližně každého čtvrtého jedince,“ doplňuje MUDr. Jan Piťha, CSc., předseda Fóra zdravé výživy. Jejich rozumná konzumace tak naprosté většině z nás nepřináší zdravotní rizika.
Vejce, i když si je můžeme dopřávat denně, je důležité vhodně upravit.
„Preferované úpravy vajec by měly vycházet z individuálních potřeb každého z nás. Úpravou vajec totiž můžeme výrazně ovlivnit jejich stravitelnost,“ vysvětluje Bc. Tamara Starnovská a dodává: „nejlépe stravitelná jsou vejce naměkko, nejhůře ta, která jsou upravená na tuku.“ Velmi důležitý vliv má jejich konzumace také v případě vegetariánů či osob s problémovým chrupem. Neméně důležité je používat vejce čerstvá a dobře skladovaná (do 18 °C).
Vejce jsou také velmi častým terčem různých mýtů. Mezi nejčastější patří právě ty týkající se škodlivosti cholesterolu v nich. Dalším je také vyzdvihování nutričních výhod křepelčích vajec. Ta mají srovnatelné složení s vejci slepičími, jen jejich velikost je 5-6x menší, proto v porovnání na jeden kus vycházejí výživově velké rozdíly.
„Vejce jsou v dnešní době v kuchyni často opomíjenou a podceňovanou potravinou,“ uvádí Richard Šusta, šéfkuchař restaurantu Suterén, a doplňuje: „je to škoda, řada světových kuchyní obsahuje významné národní recepty, jejichž základem jsou právě vejce.“ Bez nich by se neobešla většina těst, včetně těstovin, jsou základem omáček. Pokud ale hovoříme o pokrmech z vajec u nás, nejčastěji máme na mysli omelety, sázená vejce nebo vejce míchaná.
Zdroj: www.fzv.cz