Původce onemocnění: Toxoplasma gondii. Parazit se složitým vývojovým cyklem a řadou morfologicky odlišných stádií. Infekčním stádiem je oocysta, která se vytváří pouze ve střevě nakažené kočky (event. jiných kočkovitých šelem) a je vylučována trusem.
Resveratrol, tedy ona látka ze slupek červeného vína, nikomu zdraví nezachrání. Důvody vysvětluje profesor Milan Šamánek, přední český kardiolog, který jako první u nás zkoumal účinky pití vína na rizikové faktory aterosklerózy.
Hodně se mluvilo o účincích resveratrolu. Je tedy červené víno skutečně elixírem mládí díky této látce?
„Francouzi ukázali na obrovský rozdíl mezi úmrtností na srdeční infarkt v USA a ve Francii. Ve Francii byla úmrtnost na srdeční infarkt ve srovnání s USA poloviční, a přitom ve Francii se konzumovala podstatně méně zdravá strava. Francouzi milují tučné sýry i paštiky, konzumují třikrát více tučného masa než v Americe, používají čtyřikrát více másla než Američané a kromě toho daleko častěji kouřili své těžké cigarety. Rozdíl v nižší úmrtnosti na srdeční infarkt ve Francii byl přičítán pití červeného vína a po vystoupení francouzského profesora S. Renauda v roce 1991 v americké televizi se těmto rozdílům v úmrtnosti na srdeční infarkt a v konzumaci stravy začalo říkat „francouzský paradox“. Pak se rozšířil názor, že francouzský paradox je způsoben přítomností resveratrolu v červeném víně.“
Resveratrol měl mít mnoho zázračných účinků, opravdu se nepotvrdil žádný vliv na zdraví?
„Resveratrol je zázračná látka, která působí výborně u srdečních onemocnění, proti nejrůznějším druhům rakoviny, proti ateroskleróze, vzniku a průběhu demence a dávaly se mu velké naděje při léčení Alzheimerovy choroby, ale hlavně proti stárnutí. Všechny poznatky o příznivém účinku resveratrolu se však opírají pouze o pokusy na buňkách a nálezy u pekařského droždí a na krátce žijícím druhu malých rybiček. Dosud neexistuje žádná studie u lidí. Ze studií u zvířat a z velmi omezených dat získaných u lidí je zřejmé, že se resveratrol po požití velmi rychle začne metabolizovat již v žaludku a střevech a je tak rychle metabolizován a vyloučen, že nemůže vůbec působit. U zdravých lidí byly po podání resveratrolu nalezeny v plasmě pouze jeho stopy. Také kyslík a světlo působící na resveratrol před požitím červeného vína ho ničí. Kdybychom chtěli použít pití červeného vína k dosažení hodnoty resveratrolu používané v experimentu, znamenalo by to vypít nejméně 200 litrů denně.“
Takže pilulka z vína proti rakovině nebude?
„Když se začaly vyrábět preparáty resveratrolu a zjistilo se, že vyšší dávky poškozují ledviny a proto výrobce zastavil v roce 2010 jejich výrobu. Nedávno jsem se dověděl, že pro falšování výzkumu o resveratrolu byl v USA okamžitě propuštěn profesor kardiologie, šéf Výzkumného centra kardiovaskulárních chorob v Connecticatu, který měl na výzkum resveratrolu grant 18 milionů. Takže musíme rychle zapomenout na resveratrol a na perspektivy, které nabízelo jeho používání a také na to, že by se nějak mohl uplatňovat na příznivých účincích alkoholických nápojů.“
Přidat nový komentář