Na tu bolest, když musíte jít v nových botách s protrženým puchýřem na patě, tak na tu se vážně nezapomíná. Jistě by tomu ale šlo zabránit – a pokud ne, pak se jistě hodí alespoň pár rad, jak se bude puchýř hojit co nejrychleji a nejméně bolestivě.
Na vlastní nohy si asi už všichni prožili to, proč puchýř vznikne – příliš těsné, ale i příliš volné boty. Holá, potící se noha v plných botách… To jsou nejčastější příčiny toho, proč na patě, palci, malíčku, mezi prsty nebo na plosce vznikne puchýř. Dokáže se ale objevit všude, kde vás něco tlačí, dře, nepadne… Tlaky na kůži způsobí, že se její vrstva oddělí a aby do těla nemohla ránou vniknout infekce, tak se vzniklý prostor vyplní tělní tekutinou.
Jak zabránit vzniku puchýře?
Někdy stačí nefrajeřit a nevyrazit si v nových botách na celý den, ale rozšlápnout si je postupně. Ale puchýř může vzniknout z ničeho nic i v botách, které jsou našimi nejmilejšími už několik let – stačí, aby v teple noha otekla, aby se shrnula ponožka, aby se noha víc zapotila… Prostě prevence není až tak jednoznačná. Co se ale vyplatí vždycky, to je mít s sebou náplast na puchýř ve chvíli, kdy ho můžeme čekat – když máme nové boty, když máme i starší boty, ale třeba poprvé po roce, když si vyšlápneme na dlouhou výpravu do terénu… V první chvíli, kdy cítíte tlak, nalepte náplast a máte velkou šanci, že se poraří vzniku puchýře zabránit.
Jak nejlépe puchýř léčit?
Jedni berou okamžitě do rukou jehlu a propíchnou ho, protože jsou přesvědčeni, že když uschne, dřív se zahojí. Druzí se při takové představě hrůzou otřesou. Lékaři se kloní spíš na stranu nepropichovačů, protože pokud odteče tekutina, je rána obnažená a cesta pro infekci je volná. Navíc bylo klinickými testy prokázáno, že rychleji se rány hojí ve vlhkém prostředí.
Jak je tedy nejlepší postupovat, pokud puchýř máte?
- Nepropichujte ho, hrozí infekce a zanícení rány, což je velmi bolestivé.
- Pokud sám praskne, pak neodstřihujte okraje, ale ránu co nejrychleji přelepte. Z puchýře náplast nestrhávejte, počkejte, až se odlepí sama.
- Na puchýře (bez ohledu na to, zda s tekutinou či bez) používejte ideálně speciální náplasti a spreje, které mírní bolest a díky obsaženým složkám podporují hojení.
- Náplast zmírní i tlak, takže je i vhodnou prevencí v případě, že vás už někde tlačí bota, ale vy v ní musíte chodit, tedy vznik puchýře je jen otázkou času.
- Velkou pozornost věnujte puchýřům v případě, že jste diabetik - jejich hojení může být problematické.
Proč vznikají puchýře na nohou? Nepohodlné boty jsou jen jednou z možností. Jestli to náhodou není příznak vážnější choroby, to se dozvíte víc v tomto článku.
Budeme rádi, když nám napíšete, jak vy postupujete v případě puchýře - jestli patříte mezi "propichovače" nebo "přelepovače". Zapojte se do diskuse nebo nám napište!
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o
nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých
vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti
prevence, využijte horního menu nebo navštivte
hlavní stránku Ordinace.cz.
Přidat nový komentář