„Kouření způsobuje rakovinu! Kouření vážně škodí Vám i lidem ve Vašem okolí! Kouření může zabíjet!“ To jsou tři nejfrekventovanější varovné nápisy na krabičkách cigaret. Nezdá se však, že by si z nich kuřáci dělali starosti. Podle průzkumu v ČR kouří asi 29 % populace. Za rok se pak v ČR vykouří přibližně 21 miliard cigaret. Množství obětí tabáku se u nás každoročně pohybuje kolem 18 000. Na kardiovaskulární nemoci zemře kolem 8 000 lidí, 7 000 připadá na různé typy rakoviny, 2 000 na respirační choroby a 1 000 na další typy onemocnění.
„U kuřáků je mnohonásobně vyšší pravděpodobnost vzniku různých typů onkologických onemocnění než u nekuřáků. Podle statistik kouření tabáku způsobuje až 30 % všech nádorových chorob v České republice, a ty jsou po kardiovaskulárních druhou nejčastější příčinou úmrtí v dospělosti. Cigaretový kouř totiž obsahuje více než 4 000 chemických látek a sloučenin, které různou měrou negativně ovlivňují lidský organismus. Se spotřebou cigaret a délkou vystavení cigaretovému kouři, bohužel i pasivního, roste riziko vzniku karcinomu plic, nádorů v oblasti hlavy a krku, jícnu, močového měchýře, žaludku, slinivky, tlustého střeva a ledvin, děložního hrdla či leukemie. Kromě nádorových onemocnění kouření významně zvyšuje riziko i již zmiňovaných onemocnění srdce a cév s rozvojem aterosklerózy, až po její akutní komplikace jako je infarkt myokardu,“ říká MUDr. Lenka Bittner z Pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice a dodává: „V případě nádorového bujení existují látky, které ho přímo vyvolávají a jiné zase napomáhají rozvoji již existujících nádorových onemocnění. Látek s prokázaným karcinogenním účinkem je v cigaretovém kouři více než čtyřicet.“
Ze statistik však vyplývá, že oproti zažité představě není rakovina plic tím hlavním „zabijákem“. Nejvíce obětí mají na svědomí nemoci srdce a cév. V České republice kouření způsobuje kolem 15 % všech úmrtí na kardiovaskulární onemocnění a zvyšuje riziko jejich výskytu o více než 50 %. Složky tabákového kouře vedou k poškození stěny tepen a urychlují vznik aterosklerózy, což později může způsobit infarkt, mrtvici a uzavírání cév na nohou. Na kardiovaskulární choroby by si měli dávat pozor nejen lidé v pokročilém věku, ale i mladí kuřáci, přestože tyto nemoci nepatří v jejich věkové kategorii mezi ty nejběžnější.
Mezi další časté problémy patří neodmyslitelně i nemoci dýchacích cest, především astma a chronická obstrukční plicní nemoc. Nejenže tyto choroby pacientům ztěžují dýchání a negativně se podepisují na kvalitě jejich života, ale v krajním případě mohou vést až k úmrtí.
Kouření způsobuje nejen závažné smrtelné choroby, ale má také nepříznivý vliv i na celkový vzhled. Kůže kuřáků totiž stárne rychleji, bývá našedlá a často se objevují i různé pigmentace a barevné nerovnosti. Dalším projevem dlouhodobého kouření jsou také zažloutlé zuby, které se navíc kazí daleko více než u nekuřáků.
I přes všechna negativa tohoto zlozvyku se s ním u nás snaží skončit jen méně než polovina závislých. „Závislost na kouření je nemoc, která je klasifikována jako samostatná diagnóza. Stejně jako každá jiná nemoc, i tato vyžaduje kromě prevence také léčbu. V České republice existuje síť Center pro závislé na tabáku, kde se snažíme našim pacientům pomoci,“ podotýká MUDr. Lenka Bittner z Pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice.
Přečtěte si také
Alergie na bodnutí hmyzem může ohrozit život