Cílem léčby bércových vředů je odstranit příčiny, které toto onemocnění vyvolaly, což je ve většině případů velmi obtížné. Kompenzaci přidružených chorob a celkovou léčbu rozhodně přenechejte svému ošetřujícímu lékaři.
Většinou se míní varixy (žilní městky) povrchních žil dolních končetin, tzv. "křečové žíly" ale mohou se vyskytovat i v jiných lokalizacích (jícnové varixy, v oblasti konečníku - hemeroidy, a u mužů podél chámovodu - varikokéla).
Jaká je příčina?
Varixy dolních končetin se vyskytují v populaci asi v 10-20%, častěji u žen, výskyt se zvyšuje s věkem a je pozorována i rodinná zátěž. Důvodem je buď vrozená méněcenost žilní stěny, nebo nedostatečnost žilních chlopní (hlavně po prodělané hluboké žilní trombóze), které tak nezabrání zpětnému toku krve a dochází k chronickému přetěžování žilního řečiště.. Rizikové faktory jsou: ženské pohlaví, těhotenství, časté stání, málo pohybu, výrazná obezita, event. užívání estrogenů (antikoncepce), výskyt v rodině.
Jaké jsou příznaky?
Jsou většinou patrné na první pohled. Nacházíme na dolních končetinách vakovitě rozšířené a vinuté povrchní žíly, k tomu se připojují bolesti a otoky dolních končetin, pocity tíže v nohou, svědění a někdy křeče. Úlevu přinese uložení končetin do zvýšené polohy. Nelze také říci, že čím výraznější varixy, tím větší obtíže. Jsou pacienti s velkým nálezem bez potíží a pacienti s výraznými obtížemi bez většího nálezu na dolních končetinách.
Jak se léčí?
Léčba může být konzervativní nebo chirurgická.
Drobné varixy je možno odstranit tzv. skleroterapií. Do nitra žilního městku se vstříkne sklerotizační roztok, který podráždí vnitřní stěnu cévy. Ihned je nutno přiložit trvalý tlakový obvaz, na cca 1-2 týdny aby se stěny cévy slepily a nedošlo již k obnovení průtoku. Toto se dá provést při povrchních drobných nebo tzv. metličkovitých varixech.
Při větším nálezu je nutná operace. Při ní se postižené žíly speciálními noži odstraňují z malých (asi 5-10mm) řezů za současného podvazu spojek s hlubokým žilním systémem a v třísle. Úspěch závisí do určité míry na důkladnosti provedení výkonu, přesto se procento recidiv pohybuje kolem 10%.
Z léků je možno trvale užívat venofarmaka (např. Anavenol, Cilkanol, Detralex), což jsou podpůrné léky ovlivňující stav žilní stěny, odstraňují průvodní obtíže, ale nikoli příčinu onemocnění.
Je vhodné nosit elastické punčochy, vyvarovat se delšího stání, chůze je dovolena.
Jaké jsou komplikace?
Pacienti většinou přicházejí k operaci s obavami, aby postupem času a při zhoršování onemocnění nedošlo ke vzniku bércového vředu. Pokud není příčinou předcházející hluboká žilní trombóza, po které je riziko vzniku defektů bérce poměrně vysoké, není nutno se příliš znepokojovat. Důvodem operace bývají spíše průvodní potíže nebo kosmetický efekt.
Komplikací může být povrchní zánět žil, projevující se bolestivým zduřením v průběhu žíly, a může se rozšířit i na hluboký žilní systém. Další komplikací může být také krvácení z poraněného žilního městku, které však lze zastavit prostým přiložením tlakového obvazu.
Jaká je prevence?
Doporučuje se spíše chůze, ne dlouhé stání nebo sezení, a redukce nadváhy. Pokud jsou již varixy vyvinuty, tak je nutné nosit kompresivní elastické punčochy. Je možno nechat si je předepsat lékařem, plně hrazeny, nebo s malým doplatkem jsou 1 pár za půl roku. Vhodné je i plavání.
Přidat nový komentář