Meningokoková meningitida je akutní nemoc, u které jde o minuty. K nezvratnému poškození organizmu dojde nezřídka už za několik hodin od prvních příznaků. Ty přitom nemusí být nijak závažné ani specifické, onemocnění může být na začátku mylně považováno za běžnou virózu s nechutenstvím, nevolností a rýmou.
Nejohroženější jsou malé děti
„Meningokoky skupiny B převládají v České republice od roku 2000 a v současnosti tvoří zhruba 75 procent invazivních meningokokových onemocnění. Závažný průběh, často končící i úmrtím, je typický zejména pro děti v prvním půlroce života. Uvedené údaje jsou jednoznačným argumentem pro zvážení očkování,“ říká prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc.
Onemocnění mívají velmi rychlý průběh. To potvrzuje i MUDr. Zuzana Blechová, Ph.D.z I. Infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce, která říká: „Meningokoková sepse je nejrychlejší smrtící infekční onemocnění vůbec. Navzdory možnostem intenzivní léčby k polovině úmrtí dochází do 24 hodin od prvních příznaků a do 12 hodin od přijetí k hospitalizaci. Významnou roli v ochraně populace dětí a mladistvých proti jedné z nejzávažnějších infekcí tak hraje očkování.“
Značná část lidí má meningokoka v sobě
Bakterie se přenášejí kapénkovou infekcí, do těla se dostanou nosohltanem. Značná část lidí přenáší meningokoky nevědomky v sobě, aniž by onemocněli. I u zcela zdravého člověka však může nemoc propuknout do nejzávažnější invazivní podoby, jako je meningitida a sepse.
V České republice bylo v letech 2011 a 2012 hlášeno celkem 129 případů invazivních meningokokových onemocnění, z nichž 11 skončilo úmrtím. V roce 2013 se zaznamenalo celkem 59 případů, z toho čtyři lidé zemřeli. Nejvíce nemocných je stabilně ve věkové skupině nejmenších dětí a adolescentů.
Záludnost onemocnění spočívá i v tom, že počáteční vývoj lze jen velmi obtížně rozpoznat od běžných virových onemocnění typu chřipky. Následky mohou být tragické, patří k nim mentální postižení, poruchy učení, křeče, ztuhlost, amputace končetin nebo poškození ledvin.