Poranění elektrickým proudem je častým typem poranění, se kterým se můžeme setkat i na ulici, doma, kdekoliv ve městě, v práci, ale i v přírodě. Poškození se projeví různým stupněm bezvědomí, křečemi, hluchotou, slepotou, poruchami hybnosti nebo čití.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Mnoho lidí má mylnou domněnku, že bolesti kloubů postihují pouze starší generaci. Ve skutečnosti jimi čím dál tím častěji trpí i mladí lidé. Příčin může být celá řada, nejčastěji genetická dispozice, nevhodná životospráva, nadváha, přetěžování kloubů při sportu nebo následek úrazu. Právě zimní období je pro poškození kloubů při úrazu tím nejrizikovějším. Rychlé sporty, jako lyžování a bruslení, nebo zvýšené riziko pádu na ulici pokryté ledovkou mohou přivodit úrazy, které si často vyžádají dlouhodobou rekonvalescenci.
Jednou z prevencí chránících klouby před jejich poškozením je zvýšený přísun vitaminů, zejména vitaminu C, beta-karotenu, vitaminů E a D a rostlinných antioxidantů (např. flavonoidy a barevné pigmenty), které mají antioxidační účinek. Dále se doporučuje zvýšený příjem pojivových bílkovin (kolagen, elastin), mukopolysacharidů (chondroitin) nebo jednotlivých sacharidových cukerných komponent (glukosamin), a to zejména v kombinaci s nutraceutiky s protizánětlivým účinkem. Jde především o omega-3 polynenasycené mastné kyseliny eikosanovou a dokosahexaenovou a metylsulfonylmetan.
„Tyto látky lze získat ze správně zvoleného složení denní stravy, jako např. z dostatku ovoce bohatého na barevné pigmenty (borůvky, maliny, brusinky), rybích produktů a zeleniny. U zvýšené fyzické aktivity pak obohacením diety vhodně vybranými doplňky stravy,“ dodává MUDr. RNDr. Vilím Šimánek, DrSc.
„Jakmile je dokončen růst těla, nastartuje se přirozené stárnutí a automaticky dochází k opotřebování kloubního aparátu, a to rychleji při nezvyklé a nadměrné zátěži kloubů. Jde o proces, kdy se kvalita kloubní chrupavky snižuje jejím stárnutím a opotřebením. Je prokázáno, že lépe vyživovaná chrupavka je odolnější. Proto je vhodné jako součást komplexního řešení této problematiky užívat i příslušné doplňky stravy. Liší se ve složení, množství a obsahu účinných látek (glukosamin, chondroitin apod.), stejně jako v ceně,“ říká MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc., a dodává: „Na rozdíl od běžných léků z řady analgetik a nesteroidních antiflogistik nastupuje u doplňků popsaný účinek pozvolna, projeví se až po 4–6 týdnech pravidelného užívání. Po jejich vysazení naopak účinek obvykle přetrvává delší dobu. Proto je možné po 3 měsících užívání udělat asi 2–3měsíční přestávku.“
Nejen klouby, ale také nejrůznější onemocnění nás mohou v zimě potrápit. Proto bychom se na sportování a procházky venku měli teple oblékat. Několik vrstev oblečení je základní součástí výbavy. Další prevence nachlazení spočívá především v posilování obranyschopnosti organismu a dodržování zásad zdravého životního stylu. V dnešní době můžeme také našemu organismu poskytnout potřebné látky pomocí kvalitních doplňků stravy, které nám pomohou se před onemocněním ochránit. Účinné jsou zejména vitamin A, B komplex, vitamin C, antioxidanty, jód, zinek nebo měď. Vhodné jsou také doplňky stravy na bázi betaglukanů. To jsou čistě přírodní látky podporující imunitu a obnovující obranný systém těla. Zdrojem betaglukanů jsou houby (např. přípravky z hlívy ústřičné), ječmen, oves a kvasinky.
Přehled účinných látek obsažených v kvalitních kloubních preparátech:
- Chondroitin sulfát – mukopolysacharid zabezpečující elasticitu a dlouhodobou funkčnost chrupavky.
- Glukosamin sulfát – látka nezbytná pro syntézu komplexních sacharidů v kloubní tekutině a vazivu, má protizánětlivý a analgetický účinek.
- MSM (metylsulfonylmetan) – látka s analgetickými a protizánětlivými účinky.
- Polynenasycené esterifikované mastné kyseliny – podporují zdraví a pohyblivost kloubů, potlačují zánět.
- Aminokyseliny – mají pozitivní vliv na kvalitu kloubů, kostí a chrupavek.
- Vápník a hořčík – pomáhají udržovat zdravé kosti.