Strach o vlastní zdraví. To je nejčastější důvod, proč muži začnou sledovat svoji váhu a rozhodnou se hubnout. Na rozdíl od žen si totiž většinou nelámou hlavu s tím, že jejich tělo zdaleka neodpovídá ideálu.
Muže netrápí, že nevypadají jako model z billboardu, že nemají ploché břicho, na kterém se rýsují svaly, široká ramena, úzké boky a svaly na rukou i nohou. Koneckonců každý muž, který by něco takového vyslovil, by byl pro okolí asi trochu podezřelý.
To ženy pocit, že se mají přiblížit ideálu krásy, mají asi v genech. A neřeší to jen mladé dívky, ale podle výzkumů i většina dospělých žen. Koneckonců 95 procent z nich někdy v životě drželo dietu. Ta, která váží šedesát kilogramů, by chtěla vážit 55. Ta, která váží 65, touží po šedesáti.
Jsou tedy ženy kvůli tomu, že své tělo více sledují, hubenější? Nejsou. Podle světových žebříčků jsou jak české ženy, tak čeští muži v první pětce počtu obézních v Evropě. V jednom ale mají muži nevýhodu. Obezita jejich život zkracuje více než ženám. Mužský typ obezity (androidní-typ jablko), kdy se tuky ukládají v oblasti břicha, je totiž nebezpečnější. Muže kromě toho před nemocemi srdce a cév, které s obezitou úzce souvisejí, na rozdíl od žen nechrání pohlavní hormony. To znamená, že ženy se kvůli nadváze dopracují také k infarktu, ale až po období přechodu. Tedy zhruba kolem 60 let.
Stejně rizikový muž ale bude mít potíže již před svojí padesátkou. A to je právě ten věk, kdy se muži po první srdeční příhodě rozhodují shodit nadbytečné kilogramy. Škoda, že až tak pozdě. Chcete-li zachránit své srdce, začněte proto raději hned. Upřímně řečeno, nechcete-li předčasně zemřít, stejně budete muset. A lepší je rozhýbat ve třiceti letech své tělo po deseti letech nečinnosti než v padesáti po prvním infarktu. Nemusí to totiž ani vůbec jít.
Zdroj:
Markéta Grosmanová, Lidové noviny
Přidat nový komentář