Senná rýma patří mezi alergická onemocnění. Postihuje nosní sliznici a oční spojivky.
Souvisí to se zvýšenou sluneční aktivitou a výrazným oslabením ozonové vrstvy. Právě díky ní je slunce mnohem agresivnější než dřív. A nám nezbývá, než se tomu přizpůsobit. Bohužel se to dávno netýká jen exotických a přímořských krajů, se solárním ekzémem se už běžně setkáváme i u nás.
Problém nastává tehdy, vystavíme-li se nezvyklé dávce slunečního záření. Je to stejné jako s otužováním, vždy bychom měli postupovat opatrně a postupně tak, aby si tělo mohlo zvyknout.
Pro nejrozšířenější reakci na slunce existuje několik výrazů: sluneční alergie, solární ekzém či odborně polymorfní světelná erupce. Je způsobena zatím neznámým alergenem, který v těle vzniká vlivem UV záření. Nejde o „pravou alergii“, při které se v těle tvoří neobyčejné množství zvláštních (IgE) protilátek, které při vniknutí alergenu do těla vyvolávají u alergiků přehnanou imunitní reakci. V případě alergie na sluneční záření v těle vznikají látky, které už samotným působením slunečního záření vyvolávají u citlivějších lidí změny na pokožce podobné alergické reakci. V 70 procentech jsou za tuto reakci zodpovědné UVA paprsky.
Do několika hodin po slunění se objeví vyrážka na místech, která nebyla přikryta oděvem. Nejčastěji na krku, v dekoltu a na rukou. Vyrážka má nejčastěji podobu svědivého až bolestivého zarudnutí a mokvavých pupínků slívajících se do větších map. U každého pacienta může vypadat trošku jinak, od jemných teček podobných kopřivce, přes červené pupínky až po mokvající puchýřky.
Čtěte také: Opalujte se chytře!
Nejdůležitější je prevence
Pokožku je dobré na sluneční záření připravit - zhruba šest týdnů před odjezdem k moři je dobré začít ji vystavovat slunci a dobu postupně prodlužovat. Pozitivní výsledky může mít také užívání beta-karotenu, lykopenu a vitamínů E a C. Jedná se o antioxidanty, které částečně chrání pokožku před negativními vlivy záření.
V prevenci proti sluneční alergii je pak velmi důležité používání vhodných opalovacích přípravků. Vhodné je používat krém s fyzikálním filtrem, který škodlivé UV záření rozptyluje a nedovolí mu proniknout do pokožky. Ideálně tzv. total sunblock přípravky s faktorem 50+. Abychom dosáhli maximální ochrany, doporučuje se nanést ochranný přípravek na kůži minimálně 20 minut před tím, než vůbec půjdeme ven na sluníčko a do vody.
Vhodné produkty na opalování nabízí internetová Lékárna.cz.
Pokud už máte zkušenost se sluneční alergií, je možné preventivní užívání antihistaminik. Nabídka zde. Doporučuje se začít asi 3 dny před začátkem dovolené a jejich užívání po celou dobu dovolené.
Rozhodně se nevystavujte slunci v čase oběda a v době prvních dní dovolené se „koupejte ve slunečních paprscích“ jen velmi málo.
Čtěte také: Sluneční brýle nejsou jen módní doplněk
Co dělat, když už „slunce svědí“?
Pokud se reakce přesto objeví, aplikujte v tenké vrstvě na postižené místo jednou večer přípravek z lékárny s hydrokortizonem, případně si vezměte antihistaminika, která zmírní svědění a zarudnutí pokožky.
V lékárničce na dovolenou by neměly chybět přípravky s obsahem panthenolu. Panthenol má protizánětlivé účinky a zvlhčuje pokožku. Přehled vhodných produktů zde.
Nejlepší by bylo se slunci vyhýbat úplně, což na dovolené není právě jednoduché. Postižená místa tedy chraňte oděvem, noste šátky, klobouky, brýle.
Čtěte také: Plavání spaluje tuky, posiluje tělo a zlepšuje kondici