Jde o virové onemocnění, které se vyznačuje náhlým začátkem, provázené horečkou schváceností, únavou, bolestmi kloubů a svalů. Stav je provázen zánětem horních cest dýchacích.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Všechny očkovací vakcíny proti chřipce určené pro severní polokouli mají stejné složení, které určuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Obsahují tři druhy usmrcených chřipkových virů (2xA a 1xB). Jejich složení je každoročně upravováno dle doporučení WHO, aby co nejvíce odpovídalo cirkulujícím kmenům chřipky. Každoroční příprava nové varianty vakcíny je nutná díky mutacím chřipkového viru. A ze stejného důvodu je třeba očkování každoročně zopakovat.
Čtěte také: Mýty a fakta o očkování proti chřipce
„Očkování proti chřipce představuje velice účinnou prevenci této infekce. Proto jej doporučujeme zvláště pacientům s chronickým onemocněním, u kterých může chřipka vést ke zhoršení jejich celkového zdravotního stavu a také osobám, u nichž v případě onemocnění chřipkou existuje vysoké riziko výskytu komplikací,“ vysvětluje Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.
Vakcína proti chřipce je hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění:
• osobám starším 65 let
• osobám po splenektomii nebo po transplantaci krvetvorných buněk, osobám trpícím závažným chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin nebo diabetem a dále u osob umístěných v léčebnách dlouhodobé péče, v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem.
Očkování proti chřipce se dále doporučuje :
• těhotným ženám v kterékoliv fázi těhotenství a ženám, které plánují těhotenství v průběhu chřipkové sezóny
• zdravotníkům a sociálním pracovníkům
• osobám, které žijí ve společné domácnosti s chronicky nemocnými pacienty
• osobám, které jsou v rámci svého zaměstnání ve styku s chronicky nemocnými (např. zaměstnanci obchodů, služeb, pošt …).
Čtěte také: Chřipku není radno podceňovat, ale vyležet
Jak nejlépe postupovat, rozhodnete-li se pro očkování?
„Nejdříve si zjistěte u svého praktického lékaře, zda má vakcínu proti chřipce k dispozici a objednejte se k němu na nejbližší termín. Pokud ji váš praktik nemá, může ji pro vás objednat, nebo navštivte nejbližší očkovací centrum a nechte se očkovat tam. Vakcína proti chřipce se očkuje do ramene. Po aplikaci počkejte ještě 20 minut v čekárně,“ říká MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy.
Nechejte si od svého praktika vystavit doklad o aplikaci vakcíny. Většina zdravotních pojišťoven dnes svým klientům nabízí nejrůznější příspěvky a programy, které pokryjí buď samotnou aplikaci vakcíny, nebo kompletně cenu vakcíny včetně aplikace (např. VZP v rámci Klubu pevného zdraví nabízí pojištěncům až 500 korunový příspěvek). Senioři nad 65 let a rizikoví pacienti (kardiaci, diabetici, astmatici, pacienti s CHOPN, pacienti s onemocněním ledvin apod.) mají očkování včetně aplikace zcela zdarma, hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Očkování ale odložte na pozdější dobu v případě, že vás trápí horečnaté onemocnění či akutní infekce.
Věděli jste, že...
...na rukou chřipkový virus přežije až 5 minut?
...v oblečení a papírových kapesnících se virus drží až 12 hodin?
...na papírových bankovkách zůstává chřipkový virus infekční až 3 dny?
Zdroj: www.stop-chripce.cz