Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Vyvíjí se z chronického bakteriálního zánětu – gingivitidy, která postihuje většinu naší populace. Bakterie žijící v hloubce dásňového žlábku způsobují lokální zánět, který může i celé roky probíhat bez větších problémů. Imunologické mechanismy našeho organismu, které proti infektu (ložisku infekce) bojují, mají destruktivní účinky také na vlastní tkáň. Spojení zubu a dásně postupně ustupuje, kost se resorbuje, vznikají parodontální choboty. Gingivitida přerůstá v parodontitidu. V tomto stavu je již nutno zasáhnout a sanovat uvolněné zuby a zabránit tak jejich ztrátě.
Přitom celý problém je možno vyřešit ještě daleko před vznikem prevencí – dobrou a pečlivě vykonávanou hygienou.
Avšak nestačí jen dokonale vyčistit oblast okolo dásní měkkým kartáčkem a vypláchnout si ústa antibakteriální ústní vodou. Je třeba vyčistit hlavně mezizubní prostory, kam vlákna kartáčku nedosáhnou a v případě parodontálních chobotů, jejichž hloubka může být od 2 až do 6 mm, je nutné vypláchnout i je samotné. Tady ale narážíme na problém, protože běžnými pomůckami nejsme schopni se do tak hlubokého prostoru dostat.
Vhodnou a téměř nepostradatelnou pomůckou pro paradentózní pacienty je potom ústní sprcha (irigátor). Jedná se o přístroj, jenž pod tlakem tryská tenký proud tekutiny, obvykle v pulzacích pro vyšší účinek. Díky tomu můžeme cíleně propláchnout nejen mezizubní prostor (který je vhodné před tím pročistit mezizubním kartáčkem), ale i nepřístupnou spodinu parodontálního chobotu. Proud tekutiny má na dásně blahodárné účinky, masíruje je, zpevňuje je a zlepšuje jejich kondici.
Americká firma Waterpik se na výrobu takovýchto pomůcek specializuje už od roku 1962, kdy byla založena dvojicí inženýra a stomatologa. Jejich první patentovaná ústní sprcha pochází z roku 1967. Společnost Waterpik pracuje s vodním paprskem z nádržky v pulzacích. Nejnovější model Waterpik Ultra Water Flosser produkuje až 1 200 pulzací za minutu. Vodu tryská v nastavitelných tlacích s desetistupňovou regulací od 5 do 90 psi (0,35-6,2 barů). Takže se její síla dá individuálně přizpůsobit uživateli.
Paradentózu zažene voda
Sprchu může používat i více členů rodiny, stačí vyměnit čistící koncovku. Na čištění mezizubí a masáž zdravých dásní se používají klasické trysky s tenkým ústím. Na jazyk se používají trysky se širokým záběrem, pro čištění ortodontických aparátků existují trysky se solo kartáčkem a na nejhlubší čištění, když chceme zaměřit proud tekutiny až na dno chobotu, používáme speciální koncovky Pik Pocket, které mají tenoučké gumové ústí.
Pro potlačení zánětu je vhodné do nádržky s vodou přidat také antibakteriálně působící látky, ideálně koncentrovanou ústní vodu s chlorhexidin-diglukonátem. Například lze doporučit výplach ústní vodou Paroex od GUM, který toto antiseptikum obsahuje v efektivní koncentraci 0,12%. Výrobce zakazuje používání výplachů s alkoholem či esenciálními oleji, které by mohly složitý vnitřní systém přístroje poškodit.
Waterpik má dva různé typy sprch, které se liší cenou, počtem trysek, šířkou regulace tlaku a hlučností provozu. Na běžnou prevenci, anebo při dobře nastaveném léčebném režimu pomůže kterýkoliv z těchto dvou produktů.
Na čištění mezizubí má Waterpik ještě jeden unikátní prostředek – a to jakýsi mezizubní kartáček na baterky Flosser, jehož ultratenká plastová koncovka se dá zasunout do libovolně širokého mezizubního prostoru a ta následně zapnutím a rozkmitáním dokonale rozruší plak v daném místě.
Ústní irigátory Waterpik na český trh dováží společnost Profimed a je možné je zakoupit v prodejnách Profimed v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Liberci, Ostravě, Plzni nebo ve Zlíně, ale také prostřednictvím vašeho praktického zubního lékaře.
Více informací k této problematice i s doporučeními jistě poskytne každý parodontolog či praktický zubní lékař. Informace lze také najít na stránkách výrobce (www.waterpik.com) a dovozce (www.profimed.cz) nebo přímo v kamenných prodejnách společnosti Profimed, jejíž zaměstnanci jsou v problematice odborně proškoleni.