Jde o akutní zánět postihující kůži zvukovodu. Rozlišuje se forma difusní a forma ohraničená. Při difusní formě je zánětem postižena kůže celé zevní části zvukovodu.
Ušní maz neboli cerumen je směs mastných výměšků speciálních potních žláz v zevní třetině zvukovodu. Maz obsahuje také šupinky odloupané kůže a prachové částice. Je lepkavý, voděvzdorný a jeho funkcí je ochrana pokožky ucha před vysoušením a rovněž jako pasivní i aktivní složka proti mikrobiálním či plísňovým infekcím.
Za normálních okolností se ušní maz v uších nehromadí a trvale se odstraňuje ze zvukovodů pomocí pohybů dolní čelisti a přirozeným odlupováním kůže. Jsou však ale situace, kdy se nahromadí ušní maz v zevním zvukovodu a vytvoří tzv. mazovou zátku.
Široký výběr přípravků na uši naleznete na Lékárna.cz.
Příčiny tvorby mazové zátky
- kvantitativní porucha ze zvýšené činnosti mazových žlázek např. při vysoké hladině cholesterolu (diabetes, arterioskleróza, zánět ledvin)
- zánět kůže zvukovodu nebo kštice
- neodborné čištění vatovými štětečky, zápalkami, špendlíky, kancelářskými svorkami a podobnými bizarními nástroji, kdy je maz zatlačen dále do užší části zvukovodu, kterou zcela ucpe
Často však zůstává příčina nadměrné tvorby ušního mazu neobjasněna.
Příznaky mazové zátky
Náhlá porucha sluchu doprovázená tlakem se může někdy objevit po koupání nebo po umytí hlavy; je způsobena vniknutím vody do zvukovodu a nabobtnáním ušního mazu. Pokus o vyčištění ucha vede pouze k zatlačení mazu hlouběji, k šumění v uchu, bolesti a někdy i k závratím.
Odstranění mazové zátky
V převážné většině případů se mazová zátka odstraní šetrným výplachem zevního zvukovodu sterilním fyziologickým roztokem nebo vodou ohřátou na tělesnou teplotu. Výplach je nebolestivý. Do zvukovodu se vstříkne proud vlažné vody a ucho se potom pečlivě vyčistí a vysuší. Úprava sluchu je okamžitá.
Jedná-li se o mazovou zátku tuhou, či hluboko uloženou, lékař před výplachem vkápne pacientovi do zvukovodu několik kapek roztoku zažívací sody, vlažného oleje nebo peroxidu vodíku, aby ušní maz změkl a dal se snáze vypláchnout. Zakoupit ho můžete na Lékárna.cz.
Pokud je ušní maz nahromaděný ve velkém množství nebo je zatuhlý, odstraní jej specialista v nemocnici.
Jak si správně čistit uši?
V první řadě zapomeňte na oblíbené vatové tyčinky. Jejich používání naopak zvyšuje riziko poranění zvukovodu či bubínku, zastrčení ušního mazu dále do zvukovodu a vzniku mazové zátky.
Tvorba ušního mazu je přirozený proces zajišťující ochranu zvukovodu. Většinou není potřeba ho čistit, protože především díky pohybu drobných chloupků v uchu se ušní maz posouvá k zevnímu ústí zvukovodu, kde pak vypadává. Z vnějšku pak stačí uši (a tím i maz) otřít třeba vlhkým ručníkem nebou papírovým kapesníkem. Někdy je však třeba vyčistit ušní kanálek. Při tom postupujte velmi opatrně.
Přípravky na uši určené k šetrnému čištění uší a odstranění mazu nakupujte najisto a bez čekání v internetovém obchodě Lékárna.cz.
Pokud potřebujete pomoc, můžete se poradit s lékárníky v online poradně na Lékárna.cz. Ochotně vám poradí a doporučí vhodné produkty. Otázku pošlete mailem, nebo ji položte na chatu. Poradna funguje ve všední dny i o víkendu.