Postiženi jsou především malé děti, kojenci, staří lidé, osoby s onemocněním srdce a oběhu a obézní jedinci (tuková vrstva je při vysoké okolní teplotě nežádoucí izolací zabraňující ztrátám tepla z organismu).
Je následkem zvýšeného působení tepla na organismus jako celek. Příčinou může být vysoká okolní teplota (klimatické podmínky, horké provozy, masové akce - koncerty, sportovní akce), zabránění odvodu tepla nadměrným ošacením, ozařování sluncem, vysoká vlhkost vzduchu atd. Výsledkem je porucha termoregulace, vysoká teplota a ztráty tělesné vody.
Postiženi jsou především malé děti, kojenci, staří lidé, osoby s onemocněním srdce a oběhu a obézní jedinci (tuková vrstva je při vysoké okolní teplotě nežádoucí izolací zabraňující ztrátám tepla z organismu).
Poškození teplem má různé projevy, vyplatí se je umět rozeznat.
Úpal
je reakce organismu na jakoukoliv tepelnou expozici. Výsledkem je přehřátí organismu ze selhání jeho vlastní termoregulace
Příčiny jsou:
- vnitřní - nadměrná tvorba tepla (porucha funkce štítné žlázy), nedostatek tekutin a solí k tvorbě potu,
- vnější - nedostatečný odvod tepla vlivem nepříznivých vnějších podmínek (teplota přes 35 stupňů, prostředí s nadměrnou vlhkostí, těsné pracovní prostory),
- nejčastěji jde však o kombinaci obou.
Příznaky jsou bolest hlavy, závrať, nevolnost až zvracení, zrychlené dýchání, zrychlený tep. Stav se může velmi rychle zhoršovat do bezvědomí s křečemi až do šokového stavu. Je silně zvýšena tělesná teplota (nad 40 stupňů).
Úžeh
neboli sluneční úpal představuje podráždění mozku a jeho blan přímým slunečním zářením. Většinou nevznikne sám o sobě, ale jedná se spíše o obojí, tzn. úžeh i úpal společně.
Příznaky jsou podobné. Na rozdíl od úpalu mohou zde přicházet příznaky s časovým zpožděním po sluneční expozici, např. v noci po slunění. Může být opálení sluncem, nebo i spálená kůže. Ostatní příznaky jsou podobné, navíc je přítomno ztuhnutí šíje a podobné příznaky jako u zápalu mozkových blan.
Prevencí je dostatek tekutin, střídavé ochlazování (koupání, sprchování, zvlhčování kůže), pokrývka hlavy a zvlhčování vlasů (jsou-li jaké) zvláště u dětí.
První pomocí je:
- Přenesení postiženého na chladné, stinné místo, uložit s podloženými nebo zvednutými končetinami. Při úžehu spíše zvednou hlavu.
- Uvolnění oděvu
- Postupné ochlazování (obklady, led...) Ochlazujeme především hlavu postiženého!! Současné ochlazování kůže proudícím vzduchem, ventilátorem a podobně.
- Opatrná náhrada tekutin. Malé množství, není vhodná čistá voda, spíše iontový nápoj, nebo vodu osolit (1 čajová lžička soli na litr tekutiny), vhodný je studený velmi mírně oslazený čaj s citronem.
- Při bezvědomí stabilizovaná poloha
- Při selhávání životních funkcí jejich podpora (umělé dýchání, nepřímá masáž srdeční)
- Transport k lékaři
Mdloba (synkopa) z horka
vzniká při působení zvýšené teploty většinou v kombinaci s delším stáním. Příčinou je nedostatečné prokrvení mozku při rozšíření cév z horka a současným ztrátám tekutin při pocení.
Příznaky jsou: nevolnost, malátnost, závrať až mdloba.
Nejlepší je prevence, neboli předcházení tomuto stavu. Dostatek tekutin, občasné ochlazování, je-li možné, přesuny a procházení se.
První pomocí je:
- Přenést postiženého na chladné, stinné místo, uložit s podloženými nebo zvednutými končetinami.
- Uvolnit oděv.
- Postupně ochlazovat (obklady, led, ...). Ochlazujeme především hlavu postiženého!!
- Opatrně nahrazovat tekutiny. Malé množství, není vhodná čistá voda, spíše iontový nápoj, nebo vodu osolit (1 čajová lžička soli na litr tekutiny), vhodný je studený velmi mírně oslazený čaj s citronem.
- Při poruše vědomí transport k lékaři.
Tepelné vyčerpání (exhausce)
vzniká při větší ztrátě tekutin. Na rozdíl od mdloby se jedná o delší stav spojený zejména se ztrátou tekutin. Kromě již uvedených příznaků se zde připojují poruchy jednání, excitace, zmatenost, nebo i delirium. Prevence i první pomoc je stejná jako v předchozím případě. Přestože se zde jedná o ztráty tekutin, nepodáváme velké množství tekutin, i když nemocný má žízeň. Tekutiny podáváme po malých množstvích jako v předchozím případě.
Při těžké tělesné námaze v horku s nadměrnými ztrátami tekutin a iontů v potu a jejich nedostatečném hrazení mohou vzniknout křeče z horka. Jedná se o bolestivé svalové záškuby nebo křeče, které vznikají u postižených často při vědomí. Kromě již popsaných příznaků jsou přítomny právě tyto záškuby a křeče. První pomoc a prevence je shodná jako v předchozích případech. Při opatrném a dostatečném přívodu tekutin a hlavně iontů se stav brzy sám upraví.
Přeji mnoho příjemně prohřátých chvil na sluníčku bez smysluprostého grilování a bez problémů.
Napište nám své zkušenosti se zdravotními problémy ve spojení se sluncem a vedrem. Vaše příspěvky čekáme v diskusi nebo na mailu [email protected].
Přidat nový komentář