Dobrý den, chci se zeptat spálila jsem si od slunicka nohy, bricho, dekolt a ramena. Uz jsou tomu dva dny a porad to hrozne pali co mam pouzit aby se to uklidnilo zkousela jsem uz od Astrid krém po opalování a taky Pantenol a nic nepomáhá. Dekuji
Úpal
Úpal je reakce organismu na jakoukoliv tepelnou expozici. Výsledkem je přehřátí organismu ze selhání jeho vlastní termoregulace. Nemusí být důsledkem působení přímých slunečních paprsků, postačuje horké, dusné počasí s vysokou vlhkostí vzduchu. Nejčastěji tak k úpalu dochází v místnostech či provozech s vysokou teplotou, kde není zajištěno odpovídající větrání. Ale nebezpečná je v tomto smyslu i cesta autem v horkých dnech nebo nadměrná fyzická zátěži či sport.
Příčiny jsou:
- vnitřní - nadměrná tvorba tepla (porucha funkce štítné žlázy), nedostatek tekutin a solí k tvorbě potu,
- vnější - nedostatečný odvod tepla vlivem nepříznivých vnějších podmínek (teplota přes 35 stupňů, prostředí s nadměrnou vlhkostí, těsné pracovní prostory),
- nejčastěji jde však o kombinaci obou.
Příznaky úpalu
- slabost
- bolest hlavy
- závrať
- nevolnost až zvracení
- zástava pocení
- horká a suchá kůže
- nejistá chůze
- zrychlené dýchání a tep
První pomoc
Odveďte nemocného na chladné místo a zajistěte mu dostatečný přísun vzduchu otevřením okna a uvolněním oblečení u krku. Pomozte mu do polohy vleže se zdviženýma nohama a zajistěte chlazení těla – nejlépe chladnou koupelí nebo otíráním chladnou vodou. Je-li pacient zcela při vědomí, musí mít dostatečný přísun studených tekutin. Pokud však teplota neklesá nebo nemocný neustále zvrací či ztrácí vědomí, úpal nepodceňte a vyhledejte ihned lékařskou pomoc
Prevence úpalu
Úpalu lze nejlépe předcházet nošením vzdušného, volného oděvu chránícího před účinky slunečních paprsků, častým sprchováním nebo omýváním chladnou vodou, dostatečným příjmem tekutin a omezení fyzické námahy.
Úžeh
Úžeh neboli sluneční úpal představuje podráždění mozku a jeho blan přímým slunečním zářením. Postihuje proto osoby po delším pobytu na slunci, kdy teploty dosahují tropických hodnot a zároveň nejsou dodrženy základní pravidla pro pobyt na slunci – nošení pokrývky hlavy, dostatečná hydratace a omezení pobytu na slunci přes poledne. Ohroženy jsou zejména malé děti, senioři a lidé se světlou pletí. Vlivem slunečního záření pokožka zrudne, může se až spálit a někdy se dokonce vytvoří puchýře.
Příznaky úžehu
- bolest hlavy
- celková nevolnost
- zvracení
- postižený má mžitky před očima
- kůže je horká a suchá
- opálení, nebo i spálená kůže
- může být přítomno ztuhnutí šíje a podobné příznaky jako u zápalu mozkových blan
Na rozdíl od úpalu mohou zde přicházet příznaky s časovým zpožděním po sluneční expozici, např. v noci po slunění. Může být opálení sluncem, nebo i spálená kůže.
První pomoc
Také při úžehu je potřeba nemocného dostat do chladnějšího prostředí (z dosahu slunečního záření), zajistit přísun tekutin a ochlazení, a to ve formě studených obkladů přikládaných na hlavu.
Z nápojů se hodí zejména čistá voda, chladný čaj s citrónem, iontové či mineralizované nápoje nebo případně rehydratační roztok.
Horečku lze mírnit podáním analgetik, spálení od slunce přípravky s obsahem panthenolu, vitaminu E a aloe vera. Účinná analgetika a vhodné přípravky po opalování je možné zakoupit v internetovém obchodě Lékárna.cz.
Nepoleví-li horečka do 24 hodin nebo pokud úžeh doprovází ztráta vědomí či trnutí šíje, je opět potřeba neprodleně kontaktovat lékaře.
Prevence úžehu
Prevencí je dostatek tekutin, střídavé ochlazování (koupání, sprchování, zvlhčování kůže), pokrývka hlavy a zvlhčování vlasů (jsou-li jaké) zvláště u dětí.
Mdloba (synkopa) z horka
Vzniká při působení zvýšené teploty většinou v kombinaci s delším stáním. Příčinou je nedostatečné prokrvení mozku při rozšíření cév z horka a současným ztrátám tekutin při pocení.
Příznaky
- nevolnost
- malátnost
- závrať až mdloba
První pomoc
- Přenést postiženého na chladné, stinné místo, uložit s podloženými nebo zvednutými končetinami.
- Uvolnit oděv.
- Postupně ochlazovat (obklady, led, ...). Ochlazujeme především hlavu postiženého!!
- Opatrně nahrazovat tekutiny. Malé množství, není vhodná čistá voda, spíše iontový nápoj, nebo vodu osolit (1 čajová lžička soli na litr tekutiny), vhodný je studený velmi mírně oslazený čaj s citronem.
- Při poruše vědomí transport k lékaři.
Nejlepší je prevence, neboli předcházení tomuto stavu. Dostatek tekutin, občasné ochlazování, je-li možné, přesuny a procházení se.
Tepelné vyčerpání
Vzniká při větší ztrátě tekutin. Na rozdíl od mdloby se jedná o delší stav spojený zejména se ztrátou tekutin. Kromě již uvedených příznaků se zde připojují poruchy jednání, excitace, zmatenost, nebo i delirium. Prevence i první pomoc je stejná jako v předchozím případě. Přestože se zde jedná o ztráty tekutin, nepodáváme velké množství tekutin, i když nemocný má žízeň. Tekutiny podáváme po malých množstvích jako v předchozím případě.
Křeče z horka
Při těžké tělesné námaze v horku s nadměrnými ztrátami tekutin a iontů v potu a jejich nedostatečném hrazení mohou vzniknout křeče z horka. Jedná se o bolestivé svalové záškuby nebo křeče, které vznikají u postižených často při vědomí. Kromě již popsaných příznaků jsou přítomny právě tyto záškuby a křeče. První pomoc a prevence je shodná jako v předchozích případech. Při opatrném a dostatečném přívodu tekutin a hlavně iontů se stav brzy sám upraví.
Základní pravidla chování v horkých dnech
- Dbát na dostatečný pitný režim. Denně bychom měli vypít kolem tří litrů tekutin, nejlépe v podobě nesycené minerální vody nebo mírně oslazený ovocný čaj. Sycené nápoje snadněji zaženou pocit žízně, což je jistě příjemné, nicméně nás to vystavuje riziku, že celkové množství vypitých tekutin bude nedostatečné. Nápoje s obsahem kofeinu či sladké džusy nejsou v horkých dnech vhodné. Doplnit minerály můžeme i stravou, skvělé jsou například banány, melouny a další dužnaté ovoce.
- Omezit pobyt na slunci na nezbytně nutnou dobu. Nemůžeme-li se pobytu na slunci vyhnout, je nutné během něj používat opalovací krém s vysokým ochranným faktorem a zejména při delším pobytu používat také pokrývku hlavy.
- Plánovat větší fyzickou aktivitu na ranní či podvečerní hodinu, kdy teploty a sluneční záření nedosahují svých maxim.
V nabídce Lékárna.cz najdete různé druhy opalovacích i poopalovacích přípravků.
Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!