Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaké byliny a homeopatika jsou dobré na chron. zánět vaječníků a čeho se mám při tomto onemocnění vyvarovat. děkuji Jana
Tajemství peruánských Indiánů
Unkárie (Uncaria tomentosa, čeleď Mořenovité, nazývaná též vilcacora) je rostlina, jenž se podle historických pramenů využívá již po dvě tisíciletí. Centrem oblasti jejího tradičního použití je zejména oblast dnešního Peru. Ověřováním jejích unikátních a pestrých léčivých účinků se vědecký výzkum zabývá přibližně od druhé poloviny minulého století.
Na co se používá?
Unkárie je v Peru užívána hlavně pro své protizánětlivé, antikoncepční a protirakovinné účinky. Léčí se s ní žaludeční vředy, průjmy a nádory v oblasti trávícího traktu. Dále slouží k terapii kapavky, nezánětlivých onemocnění kloubů, akné, cukrovky a nemocí močových cest. Celkově posiluje funkce imunitního systému. Rostlina se dováží z Peru nebo z oblastí Střední a Jižní Ameriky, kde se pěstuje. Je to dřevitá, pomalu rostoucí liána, dosahující délky okolo třiceti metrů. Její trny jsou podobné kočičím drápům. Pro léčebné účely se používá kůra z kořenů a stonku, která se sbírá v rozmezí od tří do osmi let po vysazení. Nejúčinnější skupinou obsahových látek jsou pravděpodobně alkaloidy. Vědecké studie ověřily účinnost unkárie u nezánětlivých onemocnění kloubů. Ostatní tradované účinky nebyly prozatím potvrzeny. V těchto případech se tedy nelze spolehnout na její účinnost a je vhodné poohlédnout se po jiných alternativách. Případné použití v léčbě by mělo být proto konzultováno s lékařem. Unkárie může po požití vyvolat bolesti hlavy, závratě a nevolnost. S ohledem na tradiční použití jako antikoncepčního prostředku nebo dokonce jako prostředku pro vyvolání potratu nesmí být rostlina užívána v těhotenství. Scházejí také údaje o bezpečnosti užívání během kojení, z tohoto důvodu není unkárie v tomto období vhodná. Nesmí se také podávat malým dětem. U některých osob může vyvolat alergickou reakci. Dovozci unkárie na český trh obvykle doporučují užívat odvar (jedna polévková lžíce rostliny se povaří pět minut; poté se nechá ještě patnáct minut vyluhovat; scedíme a pijeme). Nezánětlivá onemocnění kloubů – v originální studii byl léčbě použit vodný výluh, detaily o jeho přesné přípravě však chybí. U ostatních onemocnění nebyla účinnost ověřena a v těchto případech tedy nelze užívání unkárie doporučit.Kde se unkárie vyskytuje a jak vypadá?
Potřebuji unkárii?
Jaká jsou rizika užívání?
Na co se používá?
Přidat nový komentář