Kameny jsou tvrdá depozita minerálů, která rostou pomalu, měsíce či léta. Povětšinou vznikají v ledvinách, ale močovým proudem mohou procházet do močovodu, nebo do měchýře...
Pracovníci Oddělení laboratorní medicíny společnosti Středomoravské nemocniční odhalili v krvi bílkovinu, díky které lze poruchu funkce ledvin včasně rozpoznat. "Ve spolupráci s výzkumným pracovištěm Univerzity Karlovy v Praze a biotechnologickou firmou jsme náhodně, při testování látky zvané uromodulin, zjistili, že může posloužit jako ukazatel časného poškození ledvin. Prokázali jsme, že se tato bílkovina vyskytuje v krvi jak u zdravých, tak u nemocných osob – a to ve vysoké koncentraci," říká přednosta Oddělení laboratorní medicíny prof. MUDr. David Stejskal, PhD., a doplňuje: "Následně jsme si ve dvou nezávislých studiích, prováděných v Praze a v Prostějově, ověřili, že uromodulin je nejen velmi přesným ukazatelem časného poškození ledvin, ale jeho koncentrace odhalí zdravotní stav pacientů s již probíhajícím ledvinným postižením.“
Žádné jiné vyšetření zatím nedovede zjistit postižení ledvin v tak včasném stádiu. "Běžně se v praxi používají takzvané multiplexní analýzy, které spočívají ve vyšetření palety metod v krvi a moči, ty však často nejsou dostatečně robustní ani citlivé. Náš test správně odhadoval poškození ledvin u více než 96 % jedinců," vysvětluje profesor s tím, že si celý projekt nechává společnost v současné chvíli patentovat. Metoda je totiž naprosto unikátní i ve světovém měřítku.
Samozřejmě pacienty zajímá, kdy bude vyšetření dostupné plošně. „Na tuto otázku nelze úplně přesně odpovědět. Diagnostické soupravy budou podle mých informací na trhu během týdnů. Vyšetření budeme nabízet v rámci celé České republiky, jeho cena se bude pohybovat v řádech několika set korun,“ odpověděl na otázky Ordinace.cz profesor Stejskal.
Lidem s chronickým onemocněním ledvin hrozí nejméně desetinásobné riziko, že předčasně zemřou následkem kardiovaskulárních onemocnění koronárních tepen, mozkových tepen, periferních tepen či selháním srdce. V České republice je asi pět procent obyvatel s významně sníženou filtrační funkcí ledvin, nejčastěji v důsledku diabetu, hypertenze, či poruchy prokrvení ledvin. Snížit riziko vývoje selhání ledvin a předejít komplikacím přitom může právě včasná diagnóza. Vzhledem k tomu, že by snížila riziko následků, nabízí se myšlenka, že by se hodila jako součást pravidelných preventivních kontrol. To ale zatím profesor Stejskal nevidí jako reálné: „Jde spíše o vyhledávací metodu. Jelikož její cena není zanedbatelná a ekonomická situace v ČR, podobně jako ve světě, není optimální, zcela jistě nebude v dohledné době tento test součástí rutinních preventivních kontrol.“
Přidat nový komentář