Problémy s únikem moči v těhotenství a po porodu nejsou vůbec vzácné. Jedná o tzv. stresovou inkontinenci a zkušenost s ní podle statistik má asi 60 % žen během těhotenství a kolem 30 % po porodu. Ženy většinou zaskočí a překvapí při kýchání, zvedání těžších věcí, smíchu…
Inkontinence je důsledkem změn břišního svalstva a svalů pánevního dna, k němuž při vývoji plodu a po porodu dochází. Důsledkem jeho oslabení může docházet právě k samovolnému úniku moči – a to i při minimální námaze. Hlavní prevencí je tedy posilování svalů pánevního dna cvičením.
O Vašich problémech by měl vědět váš ošetřující lékař, protože dovede poradit i s cvičením a úpravou jídelníčku. Není to nic, zač byste se měla stydět – nejste v tom rozhodně sama!
Základem je cvičení pánevního dna
Při stažení svalů dna pánevního byste měla cítit jejich sevření a jejich mírný pohyb vzhůru směrem ke středu trupu. Neměla byste zatínat hýždě ani stehna, avšak sevření konečníku (jako při zadržení větrů) může pomoci.
Máte-li potíže s nalezením správných svalů, požádejte o pomoc lékaře, zdravotní sestru nebo fyzioterapeuta.
Jakmile najdete správné svaly, můžete je začít posilovat, a to několikrát denně (celkem 30 - 40 opakování). Cviky byste měla být schopna provádět v mnoha různých polohách: vsedě, vestoje i vleže – nikdo si ani nevšimne, že právě cvičíte!
Správný postup:
Nejprve svaly pouze zatněte a držte je zatnuté po dobu jedné nebo dvou sekund. Tuto dobu postupně prodlužujte až na 10 sekund. Tento postup opakujte až desetkrát.
Odpočinek mezi zatnutím svalů by měl být stejně dlouhý jako doba jejich zatnutí, což znamená, že při zatnutí svalů po dobu 10 sekund byste mezi opakováním vyčkat rovněž 10 sekund.
Můžete též zkusit rychlé a pevné sevření svalů, při kterém svaly zatnete co nejvíce a poté je opět co nejrychleji uvolníte. Opakujte opět desetkrát.
Kromě těchto cviků, které opakujete několikrát denně, byste měla zatínat svalstvo pánevního dna též v případě, kdy jej potřebujete, tedy například při smíchu, kašli, ohýbání nebo jakýchkoli ostatních činnostech, které u vás způsobují únik moči.
Pomůže i TENA
Samovolný únik moči v těhotenství a po porodu by neměly být tím, co budete prožívat a vnímat v první řadě. Proto se nebraňte tomu, abyste si pořídila správné inkontinenční pomůcky – ty zaručí, že budete v klidu a pohodě, aniž byste se musela obávat nepříjemných průsaků moči. Sortiment inkontinenčních vložek TENA Lady a plenkových kalhotek pro dospělé TENA je navržen tak, abyste se neustále cítila svěží a mohla svoji pozornost věnovat svému miminku.
Přidat nový komentář