Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.
Z praktického hlediska jsou výhody nesporné. Čočky jsou oblíbené také u žen, jež je považují za slušivější, a především neviditelnou variantu toho, jak si dopřát ostřejší vidění. Brýle přeci jenom obličej promění a někomu sluší více, jinému méně. I tady však funguje dobře známé „něco za něco“. S čočkami si sice můžete užívat většího komfortu, údržba je ale náročnější než u brýlí, které lehce posadíte na nos a občas přeleštíte speciálním hadříkem.
Kontaktní čočky a líčení
Při nanášení make-upu dodržujte několik pravidel. Předně si čočky aplikujte na čistou, nenalíčenou tvář a až poté nanášejte make-up. Při večerním odličování zachovejte stejný postup – nejprve čočky, poté může nastoupit armáda odličovacích pomocníků. Díky tomu se nedostanou do kontaktu s nečistotami – kdyby byly zanesené špínou, mohly by vaše oči dráždit a způsobit nepěknou reakci. A nikdo přece nechce chodit s očima jako angorák.
Pečlivě si vybírejte kosmetiku – obzvláště tu, která je očím nejblíže (řasenka, oční stíny, linky, tužky). V běžných drogeriích najdete oftalmologicky testované produkty, vhodné i pro citlivé oči a nositele kontaktních čoček. Pokud máte v oblibě oční stíny, dejte přednost krémové nebo gelové konzistenci. Příliš prášivé stíny mohou udělat neplechu – do očí by se vám mohl dostat prášek, kvůli kterému byste měli oči v jednom ohni. Ze stejného důvodu jsou nevhodné drolivé řasenky.
Pravidelná výměna je základ
Existuje několikero typů čoček podle délky jejich životnosti, např. denní, čtrnáctidenní, měsíční atd. Tuto lhůtu byste měli vždy bezpodmínečně dodržovat a čočky „nepřenášet“. Snaha ušetřit peníze na úkor zdraví by se vám nemusela vyplatit – nošení po delší dobu, než na jakou jsou určeny, může způsobit oční infekci. Pozor! Ve chvíli, kdy otevřete nové balení, začíná vám běžet daná lhůta bez ohledu na to, zda je aktivně nosíte, nebo je máte několik dní uložené v pouzdře. Odložením se jejich trvanlivost neprodlužuje.
Roztok a pouzdro
Pravidlo výměny se týká i chemického roztoku, do kterého se čočky po vyjmutí z oka ukládají. Vyměňujte ho denně a nešetřete s ním – dolijte ho do pouzdra až po vyznačenou rysku, případně tak, aby se do něj čočka ponořila celá. S každým novým balením také proveďte výměnu pouzdra. To není třeba kupovat pokaždé nové, je automatickou součástí většiny prodávaných roztoků.
Akce čisté ruce
Další neoddiskutovatelné pravidlo. Při nandávání i vyndávání si pečlivě umyjte ruce mýdlem a s čočkami manipulujte pouze suchýma rukama.
Dostatečné zvlhčení oka
Po celodenním nošení se může stát, že čočky začnou vysychat a na oku vás dřít. I když je časté používání zdravotně nezávadné, lékaři i samotní nositelé doporučují čočky prostřídávat s brýlemi. Jedná se přeci jen o cizorodé tělísko, které může být na unavených a nedostatečně zvlhčených očích nepříjemně citelné. Proto svoje oči pravidelně zavlažujte a dodávejte jim svěžest k tomu určenými kapkami.
I když si kontaktní čočky žádají svou péči, není nikterak složitá ani časově náročná. Pro to pohodlí, které s nimi můžete získat, se určitě vyplatí tato základní pravidla si osvojit a vašim očím dopřát to nejlepší.