S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.
Trend, kdy se čekalo až pacient k aplikaci totální kloubní náhrady dostatečně „zestárne“, aby mu tzv. vydržela až do smrti, je již dávno pryč. Pokud je kloub nemocného významně a nevratně postižen, je operace zcela na místě i v mladším věku. Možnosti reimplantace, tedy výměny poškozené totální náhrady jakéhokoliv kloubu za náhradu jinou, jsou dnes již mnohem úspěšnější než v minulých letech, a proto není často větším problém udržet funkci umělého kloubu po mnoho let, tedy v optimálním případě celý pacientův život. Problematiku dnes částečně řeší i rozvinuté technologie 3D tisku. Ty dokáží vyrobit materiál s tak dokonalou kostní integrací, že je schopen nahradit i kostní tkáně.
Standardní „výdrž“ umělého kloubu se pohybuje kolem 15-20 let. To, že se kloub opotřebuje v kratší době, dnes lékaři nevidí jako velký problém.
„V dnešní době se nesnažíme pacienty omezovat v jejich pohybových aktivitách a nabádat je k tomu, aby raději seděli doma, protože tak jim nový kloub déle vydrží. Moderní totální náhrada má udržet pacienta co nejdelší dobu co nejvíce aktivního. Má mu umožnit žít podle jeho představ. Pacienti podstupují kromě jiného výkon i kvůli tomu, aby si mohli dovolit věci, které předtím nezvládali proto, že byl jejich pohybový komfort onemocněním kloubu značně omezen,“říká prof. MUDr. Ivan Landor, CSc., přednosta I. Ortopedické kliniky 1. LF UK a FN Motol.
Reimplantace za použití komponentů vyrobených pomocí 3D tisku
Avšak i zde platí v určitém smyslu přímá úměra, tedy že čím dříve se umělá náhrada implantuje, tím dříve se musí reimplantovat. Vzhledem k pokročilým technologiím a materiálům, které se užívají při výrobě kloubních náhrad, však není otázka reimplantací tak velký problém, jako tomu bylo v minulosti. Důkazem toho je i zhruba 250 revizních operací - reimplantací, které se na I. Ortopedické klinice FN Motol ročně provedou a v nichž má právě tato klinika dlouholetou tradici.
V posledních 5 letech se při ortopedických operacích výměny kloubních náhrad ve FN Motol používají rovněž komponenty vyrobené za použití 3D tisku. Nemocnice spolupracuje ve velké míře s několika českými firmami, které se na 3D tisk specializují. Výborné zkušenosti mají motolští ortopedi především s trabekulárním kovem, který dokonale nahrazuje původní tkáně a dokáže se špičkově integrovat do těla pacienta, tzn., že dokonale vrůstá do svého kostního lůžka. Výhodou 3D tisku je bezesporu i možnost spojení 3D tiskárny s CT obrazem. Je tedy možné vyrobit implantát „na míru“, což má zásadní význam v individuálních náhradách a to zejména při řešení kostních nádorových onemocnění.
Zdroj: Fakultní nemocnice Motol