Zvuk je významným pomocníkem při vyšetření, to věděli již staří lékaři. Bez moderních přístrojů jim nezbývalo nic jiného, než pacienta řádně "proklepnout".
Co je to sono?
Že je zvuk významným pomocníkem při vyšetření nemocného věděli již staří lékaři. Bez moderních vyšetřovacích postupů a přístrojů jim nezbývalo nic jiného, než pacienta řádně "proklepnout". Nebolestivé ultrazvukové vyšetření Vás proklepne opravdu dokonale. Kvalitně zobrazí téměř všechny orgány ve Vašem těle kromě těch, které se ukryjí za kost (například mozek).
Jak ultrazvuk maluje?
Ultrazvuk je akustické vlnění vysoko nad hranicí vnímání lidským sluchem. O to lépe však proniká tělem. Ultrazvukový přístroj vyšle vyšetřovací sondou vlnu. Ta se na přesně hranici mezi jednotlivými orgány a různými prostředími odrazí a vrací zpět do přístroje. Ten vlnu a její časové zpoždění od vyslání zaznamená a převede do přesné obrazové informace. No a na Vás z monitoru koukají Vaše játra nebo barevně tepe Vaše aorta.
Kdy půjdete na sono břicha?
Protože je ultrazvuk jedním z nejjednodušších a nejdostupnějších vyšetření, půjdete na něj pravděpodobně kdykoliv, když Váš lékař jenom trochu zapochybuje o orgánech ukrytých ve Vašem břiše. Těmi jsou především játra, žlučník, ledviny, slezina, slinivka a třeba i aorta. Nejčastěji toto vyšetření podstoupíte při podezření na žlučníkové či ledvinové kameny. Také například zánětlivé jaterní změny jsou dobře parné na ultrazvuku. Podstatnou roli také sehraje při prvotním vyšetřování při podezření na nějaké nádorové onemocnění.
Mám se vyšetření obávat?
Není důvod. Vyšetření je zcela nebolestivé, obvykle trvá kolem deseti minut. Ultrazvuk není škodlivý, vyšetřují se jím koneckonců i těhotné maminky a jejich budoucí děti.
Co mám před vyšetřením udělat?
Příprava není složitá. K ultrazvukovému vyšetření břišních orgánu stačí, abyste před vyšetřením 6 hodin nepili, nejedli a pokud možno ani nekouřili. Vzhledem k tomu, že se většinou se současně vyšetřují i orgány v malé pánvi, je dobré alespoň 2 hodiny před vyšetřením nemočit. To proto, aby byl dobře naplněný a viditelný močový měchýř a sousedící orgány. Samozřejmě dobu nemočení odhadnete lépe podle vlastních zkušeností. Budete si muset odložit vrchní část oděvu, tak se neoblékejte jako na horský výstup nebo podmořské potápění.
Jak vypadá vlastní vyšetření?
Odložíte si odpovídající část oděvu v kabince (personál Vás poučí) a pak se položíte na vyšetřovací stůl. Tím Vaše úloha končí, zbytek nechte na lékaři. Ten na vyšetřovanou část těla nanese průhledný gel, který umožní lepší kontakt vyšetřovací sondy a Vašeho těla. Pak začne krouživými pohyby a mírným tlakem vyhledávat místa nad vyšetřovanými orgány. Při vyšetřování ledvin Vás bude lékař polohovat nejprve na jeden a poté na druhý bok. Může Vás také požádat, abyste na chvíli zadrželi dech. A to přece můžete splnit. Vyšetření obvykle končí po 10 minutách.
Co bude po vyšetření?
Pokud nemáte nějaký speciální dietní program nebo Vás nečekají jiná vyšetření, najezte se. Ono 6ti hodinové lačnění značně vytráví. Takže nic více a nic méně než ukojit hlad a uhasit žízeň dělat nemusíte.
Kdy bude výsledek?
Výsledky lékař obvykle již při vyšetřování sděluje sestře nebo laborantce, která je zapisuje. Případně to dělá po vyšetření. Každopádně výsledek je k dispozici ihned a lékař Vám jej sdělí již při vyšetření nebo bezprostředně po něm.
Alternativní a doplňková vyšetření
Vzhledem k tomu, že ultrazvukové vyšetření je velmi jednoduché a snadno dostupné ve všech nemocnicích a dnes už i v ordinacích a ambulancích, bývá první v řadě vyšetření. Jako možné alternativy a dále zpřesňující vyšetření slouží CT, endoskopie či magnetická rezonance. Speciálně upravená ultrazvuková sonda se může i spolknout. Pak se jedná o velmi přesné, takzvané endosono vyšetření.
Přidat nový komentář