Sexuální život významně ovlivňuje kvalitu života většiny lidí, včetně nemocných s diabetem mellitem. Právě poruchy sexuálního života, poruchy potence patří mezi častě obtíže, kterých se diabetici obávají. Zatímco u žen se sexuální poruchy pozorují zřídka, dokonce není ani ovlivněna jejich plodnost. U mužů jsou sexuální poruchy mnohem častější.
Výsledek léčení každé choroby závisí do značné míry na soustavné spolupráci lékaře a pacienta, případně i jeho rodiny. Pro diabetes to platí dvojnásobně, neboť jde o celoživotní onemocnění, jehož průběh je trvale ovlivňován životním stylem pacienta a jeho přístupem ke specifickým nárokům choroby. Základem pochopitelně je, aby se diabetik aktivně seznámil s hlavními projevy nemoci a s principy léčení. Je výhodné, když potřebné znalosti získají i členové jeho rodiny či nejbližšího okolí. V domácím prostředí, na pracovišti, při zábavě a sportu se totiž odehrávají den ze dne či dokonce od jídla k jídlu procesy přeměny látkové, které určují hladinu glukózy v krvi a tím i průběh diabetu. Edukovaný pacient je může ovlivňovat a v souladu s potřebnou léčbou i řídit.
V posledních letech se léčení cukrovky značně zmodernizovalo. Rozšířilo se domácí samostatné měření glykémie, usnadnila se inzulinová léčba dostupností injekčních stříkaček na jedno použití, dávkovačů inzulinu známých jako inzulinová pera a zavedlo se stanovování dlouhodobých ukazatelů kompenzace diabetu. Jsou k dispozici za přijatelné peníze tonometry pro domácí měření krevního tlaku. Tyto i další prostředky dokonce umožňují, aby pacient nečekal na návštěvu lékaře, ale sám si uměl podle glykémie, někdy i podle změření krevního tlaku, upravit dávkování léků. Mezi domácí potřeby patří i váha, aby si diabetik mohl pravidelně kontrolovat tělesnou hmotnost. Je důležité, aby diabetik typu 1 na hmotnosti neubýval a typu 2 nepřibýval, a to je vždy v rukou pacienta.
Je známo, že terapie diabetu obecně spočívá na třech pilířích: dieta, fyzická aktivita, léky. Uvědomělá disciplina pacienta ve všech třech léčebných zásadách je nejlepší zárukou, aby diabetik ovládal diabetes, a aby diabetes neovládal diabetika. Pacient se tak stává partnerem v léčbě a rovnoprávným členem léčebného týmu. Má právo kontrolovat dodržování standardních kritérií diabetologické péče ze strany lékaře. Slouží tomu nově navrhované legitimace diabetika s údaji o doporučených laboratorních a klinických parametrech a s frekvencí vyšetření, zaměřených na prevenci a časné poznání eventuelních chronických komplikací. Současně ale diabetik přebírá i větší díl odpovědnosti za vlastní zdraví a kontroluje svůj diabetes v proměnlivých podmínkách každodenního života, které lékař nemůže předem při návštěvě ordinace odhadovat.
Sdělení diagnózy diabetu je pro pacienta nepochybně stresem, který může vést k rezignaci, k negativnímu přístupu k chorobě. Úkolem počáteční edukace a vstřícného rodinného zázemí je přiměřené přijetí nemoci, vyrovnání se s ní. Umění rozumně se přizpůsobit nemoci začíná u plné informovanosti. Diabetik musí vědět a chápat, proč jsou různá omezení nutná a jaký mají smysl. Bude-li se sám o to zajímat, snadněji bude postrádat některá dříve oblíbená jídla a snadněji si zvykne na nový pravidelný rytmus života.
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.
Přidat nový komentář