Nevolnost, zvracení, světloplaschost, větší citlivost na zvuky, zápachy - to může proovázet migrénu.
ja pouzivam mariuhanu jen protoze na leky nemam to nase skurvene zdravotnictvi a vlada
( Irena Waldhauserová | přečteno: 34240x )
Spolehnout se na bílou nebo růžovou tabletu, když nás chytnou zuby, hlava nebo záda, se naučily téměř tři čtvrtiny z nás. Vybrat lék proti bolesti, který nám pomůže a neublíží, však může být hotová věda. Zde platí okřídlená věta: Poraďte se se svým lékárníkem! Najde alternativu pro ty, kterým se špatně polykají tablety, pro těhotné, pro děti…
Když vás přepadne bolest, přes 70 % z vás sáhne po volně prodejných analgetikách (lécích tišících bolest). To ukázala anketa, ve které jste mohli hlasovat v minulých dnech na Ordinace.cz. Podle slov lékárnice PharmDr. Jany Koutné z chrudimské lékárny Prima to vypadá, že si většina z nás časem najde lék, který má stálé místo v domácí lékárničce: "Pacienti přicházejí do lékárny většinou s konkrétní představou, který přípravek chtějí."
Ale podle toho, co se Ordinace.cz dále od Jany Koutné dozvěděla, se nevyplatí trvat vždycky konzervativně na svém. Lékárníci nejen že mají přehled o novinkách na trhu, ale podle druhu bolesti, už užívaných léků a neposlední řadě svých vlastních zkušeností doporučí ten správný lék tak, aby nenadělal víc škody než užitku. Nesmíme zapomenout na to, že i běžné léky na bolest nemusí být vhodné pro děti (léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou jako např. Aspirin), těhotné a kojící ženy (např. v 3. trimestru těhotenství se nesmí užívat léky s ibuprofenem) a překážkou k užívání některých analgetik může být některé onemocnění (jako např. žloutenka u paracetamolu) nebo další užívané léky.
Volbě vhodného volně prodejného analgetika by měla předcházet konzultace s lékárníkem. "Je třeba zjistit, o jaký charakter bolesti se jedná (bolest zad, zubů, hlavy, menstruační bolest, bolest po úraze apod.), pro koho je přípravek určen, zda se jedná o akutní či dlouhodobější charakter bolesti. Pozornost je třeba věnovat zvláště dětem, těhotným a kojícím ženám, seniorům, pacientům, kteří užívají větší množství léků," dodává Jana Koutná.
Co se můžeme od lékárníka dovědět?
Kamenná lékárna Prima, kde působí Jana Koutná a která je jedním z úseků Lékárna.cz, poskytuje tuto poradenskou nejen přímo v lékárně, ale i telefonicky nebo mailem.
Čtrnácti procentům z vás (podle výše zmiňované ankety) pomáhají na bolest obklady, ať už studené nebo teplé. Obklady už dávno nejsou kapesníky namočené ve studené vodě nebo nahřáté na topení. Na trhu je nepřeberné množství gelových obkladů, které se dají použít studené i teplé a mají rozmanité tvary podle toho, na kterou část těla se přikládají (včetně např. celoobličejové masky nebo prsních obkladů pro kojící matky). Jejich cena začíná zhruba u stokoruny.
Po léčivých rostlinách či homeopatikách sáhne při bolesti desetina z účastníků ankety. Na bolest se užívají výluhy z nepřeberného množství bylinek a jejich směsí. Jen namátkou ty nejběžnější: majoránka, dobromysl, kopřiva, kozlík, tužebník, třezalka, hloh, řebříček, heřmánek.
Co pomáhá na bolest vám? Napište nám do diskuse nebo mailem!
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Přidat nový komentář