Léto je dobou, kdy mladí lidé často poprvé vyzkouší nějakou drogu. Poznat to však není pro rodiče vždy jednoduché.
Léto je dobou, kdy mladí lidé často poprvé vyzkouší nějakou drogu. Poznat to však není pro rodiče vždy jednoduché. Navíc je důležité, aby uměli situaci správně posoudit. "Nemá smysl spustit výčitky, vyhrožovat tresty a dávat dlouhá kázání, lepší je věc řešit v klidu," radí psycholog Ivan Douda z nadace Drop In. Je totiž mimo jiné velký rozdíl, zda dítě zkusilo jednu marihuanovou cigaretu v kruhu ostatních, případně zda kouří marihuanu denně anebo zda dokonce užívá tvrdé drogy.
Marihuanu okusí většina dospívajících - naznačují to výzkumy, kde to přizná nejméně polovina z nich. Odborníci navíc považují tato čísla za nízká a podle nich právě marihuanu, nejužívanější českou drogu, vyzkouší takřka každý. Naproti tomu k tvrdým drogám jako je heorin nebo pervitin sklouzne jen málokdo, a proto podle psychologa nemusí ještě rodiče při prvním setkání s marihuanou propadat hysterii.
Na druhou stranu by bylo nebezpečné přivírat oči před případnými zjevnými příznaky toho, že dítě se dostává do osidel mávykových látek: patří sem ztráta zájmů, náhlá změna kamarádů, zhoršení prospěchu, nechutenství, ospalost, výrazná náladovost.
Douda doporučuje, aby se rodiče, zvláště když o drogách nic neví, před jakoukoli protiakcí poradili s odborníky. Špatné také není poprosit o přednášku o droze také dítě, je to projev důvěry, která je jedním ze základních předpokladů k tomu, aby dítě návykové látce nepropadlo.
"Rodič může dát najevo úzkost, kterou v něm pouhá představa drog vyvolává, ale měl by zároveń dát najevo, že je to jeho úzkost a že ji nikomu nepodsouvá," doplňuje Douda. Místo scén by měli rodiče vést s potomky kllidný rozhovor a pak se s nimi případně vydat za doborníkem, který navrhne možný další postup. "Pakliže rodič na nějaké řešení přistoupí, musí na něm pak trvat," upozorňuje psycholog.
Přidat nový komentář