Každou vteřinu se na světě infikuje tuberkulózou jeden člověk.
I když Světová zdravotnická organizace předpokládá, že tuberkulóza zmizí ze světa někdy kolem roku 2050, zatím to až tak nadějně nevypadá. Když například porovnáme počty nemocných v České republice, klesla čísla za poslední rok jen o čtyři procenta. Ovšem za posledních deset let klesl počet nemocných na víc jak polovinu. Ještě v roce 2000 lékaři ohlásili 1442 nemocných. Se současnými hodnotami, kdy je výskyt pod deseti případy na sto tisíc obyvatel, patříme mezi evropské země s příznivou situací ohledně tuberkulózy.
Druhy tuberkulózy
Registr i lékaři rozlišují tuberkulózu na plicní a mimoplicní. Ta první znamená, že bakterie byla přítomna v dýchacím ústrojí, mimoplicní jinde v těle.
Pokud bychom nahlédli do statistiky, pak tuberkulóza v plicích dominuje – jde o 67 procent, tedy 562 ze všech 680 hlášených. U mimoplicních vede 22 případů tuberkulózy zjištěné v periferních uzlinách, 17 v kostech a kloubech. Testy potvrdily pět případů, kdy byly postiženy pohlavní orgány.
Pozitivní je fakt, že se tuberkulóza po léčbě výjimečně vrací - podle statistiky asi ve čtyřech procentech případů.
Nemocných je nejvíc v Praze a Ústí
Obdobně jako v minulých letech byli i v roce 2010 dvakrát častěji pacienty s tuberkulózou dýchacího ústrojí muži – a to téměř dvojnásobně.
Z věkového rozdělení hlášených vyplývá, že téměř každý pátý nemocný s hlášenou tuberkulózou dýchacího ústrojí byl starší 75 let. Oproti tomu děti onemocní jen vzácně – ve skupině do čtyř let to byl jeden případ, ve skupině do čtrnácti let jen dva případy – a pokaždé to byli chlapci.
Nejčastěji pocházeli pacienti z Prahy, Ústeckého, Jihomoravského a pak Karlovarského kraje. Nejméně pacientů s tuberkulózou má kraj Jihočeský, pak Plzeňský a Královéhradecký.
V registru se loni ocitlo i 117 cizinců, tedy osob narozených mimo ČR. Nejvíce jich bylo z Ukrajiny (33), Vietnamu (20) a Mongolska (16) – tedy ze zemí, kde je vyšší „promořenost“ populace.
O této nemoci se často mluví v souvislosti s bezdomovci – vloni onemocnělo 38 z nich, většina z Prahy nebo Jihomoravského kraje.
O tom, že je tuberkulóza stále živou hrozbou, se dočtete i v tomto článku.
Na tuberkulózu loni zemřelo 28 lidí. Všichni měli tuberkulózu plic. Šest z nich bylo z Prahy, 4 z Ústeckého kraje a 3 z kraje Olomouckého. Dvanáct nemocných bylo starších 65 let a nejmladších 5 bylo ve věku mezi 25–44 roky.
Zajímavé jsou i údaje o léčbě – polovina nemocných byla v nemocnici po dobu 3 měsíce a kratší, čtvrtina však déle než 4 měsíce.
Jak je to s plošným očkováním proti tuberkulóze, to najdete zde.
Zdroj informaci: ÚZIS, Doc. MUDr. Luděk Trnka, DrSc.
Přidat nový komentář