Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Popraskané koutky - příčinou může být banalita, ale i vážnější onemocnění

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 15551x )

Popraskané koutky jsou známkou, že je naše tělo oslabené a něco nám chce sdělit. Řešit byste proto měli příčinu, nikoli pouze koutky samotné.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Příčiny popraskaných koutků

Příčinou může být:

  • alergie,
  • infekce,
  • nedostatek vitamínů,
  • změna počasí,
  • užívání některých léků, například antibiotik,
  • hormonální změny, zejména po porodu,
  • užívání hormonální antikoncepce,
  • probíhající zánět  v těle,
  • oslabená imunita,
  • některé chronické nemoci.

Popraskané rty se často objevují spolu se změnami počasí na podzim a v zimě. Není divu, pro rty je to zátěž. Střídá se chladno, větrno, slunečno a v místnostech je zase sucho a přetopeno. Často tak máme tendenci rty olizovat. Uleví jim to, ale stav se ještě zhorší, protože při příchodu ven do zimy postižená pokožka trpí a ještě více ji to vysušuje. Nejen v tomto období je vhodné se vybavit správným balzámem na rty. Hodí se určitě, aby byl opatřen UV filtrem a jeho základ by měl tvořit panthenol, který má významné regenerační vlastnosti. Dále je vhodné, aby obsahoval vitamíny a minerály. 

Velký výběr balzámů na rty nabízí Lékárna.cz. Vyberte si balzám, který  bude pro vás ten nejlepší a mějte jej vždy po ruce: pro domácí ošetření nebo na cestách v kabelce.

Popraskané koutky jako příznak vážnějších problémů

Ne vždy je bohužel problém tak banální. Popraskané koutky totiž mohou být i známkou vážnějšího onemocnění. Často na ně trpí lidé s nemocí střev, jako je Crohnova choroba, celiakie nebo ulcerózní kolitida. Potkávají ale mnohdy i pacienty s diabetem. Pokud se popraskané koutky vracejí nebo se dlouho nehojí, raději konzultujte vše s lékařem. 

Za praskajícími koutky se mohou skrývat i stomatologické problémy. Jde často o špatně padnoucí protézu nebo následek stomatitidy, což je zánět tkání pod zubní protézou, která není pravidelně vyjímána a čištěna. Zvláště při opakovaných problémech je tedy vhodné navštívit stomatologa.

Na popraskané koutky má vliv i to, co jíte

Jednou z nejčastějších příčin popraskaných koutků úst bývá nedostatečná výživa. Dětem a i dospělým prostě chybí některé složky, jako je železo, zinek, vitamíny skupiny B (zejména B2 a B6).

Proto bychom měli především myslet na správně složený, pestrý a vyvážený jídelníček.

Co doplnit do jídelníčku při popraskaných koutcích 

Pokud se příčina bolavých koutků skrývá právě v nedostatku výživových složek, je možné si dopomoci vhodnými doplňky stravy, které nakoupíte z pohodlí domova na Lékárna.cz. 

Jak probíhá léčba?

Jakmile je známa příčina, léčba spočívá především v jejím odstranění: např. v úpravě zubních náhrad v případě jejich špatného přiléhání, v podávání vitamínů nebo minerálů, vyhýbání se spouštěčů v případě alergie atd. Důležitým faktorem pro úspěšnost léčby popraskaných ústních koutků je i optimální léčba základního onemocnění.

Vysušené rty a prasklý koutek je vhodné mazat speciálními gely. Skvěle se hodí například Dexilip gel, který pečuje o popraskané koutky, ošetřuje je, hydratuje, chrání a urychluje jejich hojení. Poraněný koutek neškrábejte ani neolizujte - mohla by se do něj zanést infekce.

V případě bolestivých koutků úst, kde je už riziko infekce či kvasinek, není vhodné koutky mazat běžnými pomádami, které riziko rozvoje kvasinek ještě podpoří. Ošetřete koutky přípravky s antimykotickými účinky, tedy přírodními oleji, pomádami s konopným olejem, levandulovým, oreganovým nebo tea tree éterickým olejem.

Popraskané koutky nebo kvasinková infekce

Pokud se koutek dlouho nehojí, stále praská, bolí a okolí je zarudlé, je možné, že se v ráně usadila mykotická nebo bakteriální infekce nebo se jedná o nějakou závažnější chorobu. V tomto případě doporučuji navštívit lékaře. Když se problém nelepší nebo dokonce naopak horší, je čas zajít k lékaři. Jde totiž možná o infekční onemocnění úst, na které pomůže jen antimykotická mast, kterou lékař předepíše. Kvasinková infekce sice sama o sobě nebezpečná být nemusí, v dětských kruzích se ale snadno roznáší dál, navíc se může rozšířit na další místa na těle, komplikuje hojení i drobných oděrek, tkáně postižené plísní jsou náchylnější k dalším infekcím a v neposlední řadě nejde o nic příjemného.

Hygiena úst u malých dětí

Coby prevence popraskaných koutků a dalších draždivých potíží v oblasti úst, je nutné důsledně dodržovat hygienu hraček, dudlíků, lahviček a všech věcí, které si dítě strká do úst.

Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Komerční sdělení
BCH2.PNG
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Pokožka
Partner rubriky Pokožka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 164 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Jak se léčí kožní nemoci?

MUDr. Ilonou Procházkovou, Dermatovenerologická klinika, 25. dubna 2002

Ochranný sluneční faktor (SPF)

Je pravda, ze cim vyssi ochranny slunecni faktror je na opalovacich kremech uveden, tim dele bude trvat nez se krasne opali? Predem dekuji za odpoved

Suchá kůže v těhotenství

Dobrý den, chtěla jsem Vás požádat o radu. Jsem v 7. měsíci těhotenství, váhový přírůstek je v doporuč.limitu, můj "problém" je spíše kosmetického charakteru. Ať se mažu jakýmkoliv speciálním krémem na tělo v těhotenství (zkoušela jsem např. českou Bonellu a některé zahraniční výrobky),klasickou a oblíbenou NIVEOU, mandlovým či dětským olejem, kůže na celém těle, nejen na prsou a břiše, je nepříjemně suchá a loupe se. Vím, že to není žádný vážný problém, jen nepříjemnost, ale já bych i v těhotenství pro své tělo chtěla udělat maximum. Ještě bych doplnila, že uvedené výrobky kombinuji a mažu se i několikrát denně (olej používám i do koupele a vtírám do vlhké kůže). Můžete mi doporučit nějaký konkrétní výrobek, který by byl opravdu účinný? Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Nadměrné maštění kůže

DOBRY DEN, je mi 20 let jsem muz, jiz druhym rokem trpim nadmernym mastenim kuze na obliceji, celistech a zad. Spousta lidi rika, ze jsem jeste ve vyvinu a tim me takto uklidnuji, ale i pri opakovanych navstevach dermatologa, ktery me predepisuje (Eryfluid sol. a Aknecolor past.) me nepomahaji, ba dokonce zhorsuji! Pri sdeleni tohoto problemu, me lekar odmita cokoliv jineho predepsat a pokracuje vytrvale jiz druhym rokem v techto "lecich"! Je to sice pouhy kosmeticky problem, ale velmi me trapi a tak bych Vas prosil o jakoukoliv radu. (Pripravky jako Oxy, Clean and Clear, Zinat, atd. jsou neucinne ba naopak mou plet jeste podrazdi.) Děkuji

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce