MUDr. Ilonou Procházkovou, Dermatovenerologická klinika, 25. dubna 2002
Příčiny popraskaných koutků
Příčinou může být:
- alergie,
- infekce,
- nedostatek vitamínů,
- změna počasí,
- užívání některých léků, například antibiotik,
- hormonální změny, zejména po porodu,
- užívání hormonální antikoncepce,
- probíhající zánět v těle,
- oslabená imunita,
- některé chronické nemoci.
Popraskané rty se často objevují spolu se změnami počasí na podzim a v zimě. Není divu, pro rty je to zátěž. Střídá se chladno, větrno, slunečno a v místnostech je zase sucho a přetopeno. Často tak máme tendenci rty olizovat. Uleví jim to, ale stav se ještě zhorší, protože při příchodu ven do zimy postižená pokožka trpí a ještě více ji to vysušuje. Nejen v tomto období je vhodné se vybavit správným balzámem na rty. Hodí se určitě, aby byl opatřen UV filtrem a jeho základ by měl tvořit panthenol, který má významné regenerační vlastnosti. Dále je vhodné, aby obsahoval vitamíny a minerály.
Velký výběr balzámů na rty nabízí Lékárna.cz. Vyberte si balzám, který bude pro vás ten nejlepší a mějte jej vždy po ruce: pro domácí ošetření nebo na cestách v kabelce.
Popraskané koutky jako příznak vážnějších problémů
Ne vždy je bohužel problém tak banální. Popraskané koutky totiž mohou být i známkou vážnějšího onemocnění. Často na ně trpí lidé s nemocí střev, jako je Crohnova choroba, celiakie nebo ulcerózní kolitida. Potkávají ale mnohdy i pacienty s diabetem. Pokud se popraskané koutky vracejí nebo se dlouho nehojí, raději konzultujte vše s lékařem.
Za praskajícími koutky se mohou skrývat i stomatologické problémy. Jde často o špatně padnoucí protézu nebo následek stomatitidy, což je zánět tkání pod zubní protézou, která není pravidelně vyjímána a čištěna. Zvláště při opakovaných problémech je tedy vhodné navštívit stomatologa.
Na popraskané koutky má vliv i to, co jíte
Jednou z nejčastějších příčin popraskaných koutků úst bývá nedostatečná výživa. Dětem a i dospělým prostě chybí některé složky, jako je železo, zinek, vitamíny skupiny B (zejména B2 a B6).
Proto bychom měli především myslet na správně složený, pestrý a vyvážený jídelníček.
Co doplnit do jídelníčku při popraskaných koutcích
- Železo – jídelníček obohaťte o červené maso, meruňky, pistácie, mořské řasy a cizrnu.
- Vitamíny skupiny B – najdeme je v kvasnicích (obyčejné nebo pivní kvasnice), lahůdkovém droždí, oříšcích a semínkách(především dýňová, slunečnicová, tykvová).
- Kyselinu listovou – nachází se ve špenátu, pórku, v brokolici, hrachu, čočce.
Pokud se příčina bolavých koutků skrývá právě v nedostatku výživových složek, je možné si dopomoci vhodnými doplňky stravy, které nakoupíte z pohodlí domova na Lékárna.cz.
Jak probíhá léčba?
Jakmile je známa příčina, léčba spočívá především v jejím odstranění: např. v úpravě zubních náhrad v případě jejich špatného přiléhání, v podávání vitamínů nebo minerálů, vyhýbání se spouštěčů v případě alergie atd. Důležitým faktorem pro úspěšnost léčby popraskaných ústních koutků je i optimální léčba základního onemocnění.
Vysušené rty a prasklý koutek je vhodné mazat speciálními gely. Skvěle se hodí například Dexilip gel, který pečuje o popraskané koutky, ošetřuje je, hydratuje, chrání a urychluje jejich hojení. Poraněný koutek neškrábejte ani neolizujte - mohla by se do něj zanést infekce.
V případě bolestivých koutků úst, kde je už riziko infekce či kvasinek, není vhodné koutky mazat běžnými pomádami, které riziko rozvoje kvasinek ještě podpoří. Ošetřete koutky přípravky s antimykotickými účinky, tedy přírodními oleji, pomádami s konopným olejem, levandulovým, oreganovým nebo tea tree éterickým olejem.
Popraskané koutky nebo kvasinková infekce
Pokud se koutek dlouho nehojí, stále praská, bolí a okolí je zarudlé, je možné, že se v ráně usadila mykotická nebo bakteriální infekce nebo se jedná o nějakou závažnější chorobu. V tomto případě doporučuji navštívit lékaře. Když se problém nelepší nebo dokonce naopak horší, je čas zajít k lékaři. Jde totiž možná o infekční onemocnění úst, na které pomůže jen antimykotická mast, kterou lékař předepíše. Kvasinková infekce sice sama o sobě nebezpečná být nemusí, v dětských kruzích se ale snadno roznáší dál, navíc se může rozšířit na další místa na těle, komplikuje hojení i drobných oděrek, tkáně postižené plísní jsou náchylnější k dalším infekcím a v neposlední řadě nejde o nic příjemného.
Hygiena úst u malých dětí
Coby prevence popraskaných koutků a dalších draždivých potíží v oblasti úst, je nutné důsledně dodržovat hygienu hraček, dudlíků, lahviček a všech věcí, které si dítě strká do úst.
Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!