Bušení srdce a náhlá dušnost, někdy i bolest provázející dýchání. Tak se může projevit plicní embolie.
Cetla jsem velmi zajimave stranky, snad pomuzou: www.aloeveragel.estranky.cz
(prim. MUDr. Petr Sucharda CSc. | přečteno: 41950x )
Klinický pojem tromboembolie zahrnuje dva chorobné děje. Vznik krevní sraženiny uvnitř cévního řečiště a vmetení sraženiny do cév na jiném místě těla.
Klinický pojem tromboembolie zahrnuje dva chorobné děje. Vznik krevní sraženiny uvnitř cévního řečiště (trombóza) a vmetení sraženiny do cév na jiném místě těla (embolie, embolizace).
Pokud by se krev nesrážela, člověk by vykrvácel i z drobného poranění. Uvnitř cév se ale krev srážet nesmí a za normálních okolností také nesráží. Složitý a důmyslný systém krevních koagulačních (srážlivých) faktorů k tomu potřebuje, např. působky z poraněné tkáně. Pokud přeci jen ke srážení dojde, nastoupí ihned účinná trombolýza - rozpouštění krevní sraženiny.
Při porušení rovnováhy mezi tvorbou a likvidací drobných sraženin (trombů) však k trombóze dojít může. Klasickým případem tromboembolické nemoci je plicní embolie (embolizace). V žilách dolních končetin, vzácně jinde, dojde v důsledku zpomaleného proudění - např. při upoutání na lůžku, žilní nedostatečnosti (např. při varixech), nebo při některých celkových onemocněních s poruchou krevní srážlivosti (některé maligní nádory) ke vzniku sraženiny (flebotrombóza). Pokud zůstane trombus na místě, vede k uzávěru žíly, také se může sám rozpustit. Při odtržení od stěny cévy však v několika sekundách proletí do pravé části srdce a je "vystřelen" do tepenného řečiště v plicích, kde podle své velikosti dříve či později uvízne, buď hned ve větvení plicních tepen nebo hlouběji v jejich "stromu". To má za následek akutní nedostatek dechu, vykašlávání krve, selhání srdce nebo dokonce okamžitou smrt.
Asi laicky nejznámějším (nikoli nejčastějším) případem tromboembolické příhody je "syndrom turistické třídy". Během dlouhého sezení v autobusu nebo letadle se vytvoří sraženina a po vystoupení dojde k embolizaci. Proto je vhodné den před takovou cestou vzít 1 tabletu aspirinu.
Tromboembolická příhoda však může vzniknout i při trombu v levé srdeční síni, při nepravidelném tepu, tzv. fibrilaci síní. Pak se vmetek dostává do tepen kdekoli v těle, na končetinách, v oku, v mozku. Projevem může být náhlá ztráta zraku na jedno oko, mozková příhoda nebo akutní tepenný uzávěr na končetině s bledostí tkání, vymizení pulsu a bolestí.
Pokud o zvýšeném riziku tvorby nitrožilních sraženin víme, snažíme se mu předcházet antiagregační léčbou. Užívá se kyselina acetylosalicylová (Anopyrin), ticlopidin (Ticlid) aj. nebo podáváním antikoagulancií (Warfarin, Pelentan). Pokud již ke vzniku sraženiny došlo, tedy při flebotrombóze, je klid na lůžku, elastická bandáž končetiny a léčba protisrážlivými léky absolutní nezbytností.
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Přidat nový komentář