Nejčastější příčinou cirhózy u nás je alkoholismus a dále chronický zánět jater v důsledku infekce virem hepatitidy B nebo C.
Sklenka alkoholu denně je prospěšná. Platí to hlavně v případě kvalitního vína - to snižuje hladinu cholesterolu, zmenšuje riziko tvorby krevních sraženin a zpomaluje kornatění tepen. Deci alkoholu po jídle dokonce prospívá i diabetikům. "Pokud máte v pořádku játra, pak sklenka bílého vína nebo piva po obědě nemůže vadit. Dokonce doporučujeme pivo po jídle, samozřejmě v omezeném množství, tedy sklenku – zrychlí se trávení a játra začnou zpracovávat alkohol a nevyplaví tolik cukru do krve, což je dobré," říká edukační sestra Naďa Slavíková. Pokud bychom hledali další příznivé účinky vína, pak v nich obsažené třísloviny povzbuzují trávení, svědčí sliznici trávicího traktu a mají antibakteriální účinky.
Klasické přísloví ale praví, že všeho moc škodí - a to platí o alkoholu dvojnásob. Větší dávka alkoholu totiž nastartuje v těle procesy, které připomínají stav, když tělo bojuje s infekcí. Nejhůř se pak daří játrům. Těm hrozí cirhóza. Ovšem při dlouhodobé komzumaci větších dávek alkoholu trpí i srdce a střeva. Někteří lékaři upozorňují i na souvislost mezi alkoholem a zvýšením rizika rakoviny hrtanu, hltanu nebo jícnu - v kombinaci s kouřením se ještě zvyšuje.
Odborníci také poukazují na souvislost vyššího výskytu rakoviny tlustého střeva a pití piva - ovšem i v kombinaci s konzumací uzenin.
Alkohol má také na svědomí likvidaci mozkových buněk. Jeho vyšší dávky mohou v těhotenství poškodit vývoj mozku nenarozeného dítěte. Kvůli alkoholu se nám také mění nálada - jedni se propijí do euforie a veselosti, jiní začnou plakat a další jsou agresivní. Není výjimkou, že častá konzulace alkoholu může nastartovat Deprese a jiné duševní poruchy.
Co je kocovina a proč vzniká
Je to vlastně chemická reakce, díky níž se odbourává v organismu alkohol za pomoci velkého množství vody, minerálů a vitaminů. Výsledkem je tedy dehydratace organismu, únava a prudce klesá hladina krevního cukru. Následkem toho všeho je bolest hlavy, žaludeční nevolnost, žízeň, malátnost, slabost až motání hlavy.
Jste závislí na alkoholu? Udělejte si test!
Není vám cizí posedět se sklenkou alkoholu? Pak si můžete udělat i tento test, který vám prozradí, zda na něm jste závislí. K dispozici je vám také test ke zjišťování poruch působených alkoholem.
O tom, jak předejít kocovině se dočtete příště. Do té doby se můžete zapojit do diskuse se svým způsobem, jak kocovině předejít. Můžete nám také napsat na tento mail.
Přidat nový komentář