ODPOVĚĎ:
Zubní lékař není vzhledem ke své odbornosti oprávněn provádět jiné než lokální (místní) znecitlivění. Rozsah úhrady z prostředků veřejného zdravotního pojištění je stanoven přílohou č. 1 zákona č. 48/1997 Sb. a výše úhrady je dána úhradovou vyhláškou pro daný kalendářní roku.
Čtěte také: Co dělat po chirurgickém zákroku v ústech?
Celková anestezie se v zubním lékařství využívá u pacientů, u kterých není vzhledem k jejich celkovému onemocnění předpoklad spolupráce při ošetření (např. závažná neurologická onemocnění, mentální postižení apod.).
Kromě ošetření v celkové anestezii je možné provést zubní ošetření v tzv. analgosedaci. To je stav navozený podáním léků. Po podání léků si pacient výkon nepamatuje a při něm má potlačené vnímání stresu, je zklidněný a omezeně vnímá bolest. Analgosedace je kombinována i s lokální anestezií. Je vhodná pro pacienty, kteří špatně tolerují náročnější ošetření, ale i běžné stomatologické zákroky, pro nespolupracující děti nebo mentálně handicapované pacienty aj.
Čtěte také: Zubní ošetření bez bolesti
Celkovou anestezii a analgosedaci může provádět pouze lékař se specializovanou způsobilostí v oboru anesteziologie a pouze na pracovištích s příslušným personálním a přístrojovým vybavením. Ten také odpovídá za indikaci k provedení.
Stomatologické ošetření v celkové anestezii či analgosedaci je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění v případech, kdy celkové onemocnění pacienta znemožňuje běžné ošetření při vědomí. Výkon tedy nelze ze zdravotního pojištění hradit, pokud má být proveden na žádost pacienta pouze z důvodu strachu z ošetření. Další podmínkou úhrady obou výše uvedených výkonů je samozřejmě uzavření smluvního vztahu s poskytovatelem (anesteziologem) a příslušnou zdravotní pojišťovnou.
Čtěte také: Jaké plomby teď hradí pojišťovna?
Více informací o úhradách stomatologické péče najdete na www.vzp.cz/stomatologie.