Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...
Staří Řekové a Římané věřili, že třezalka zahání zlé duchy. Dnes je populární především jako přírodní prostředek působící proti depresím.
Třezalka tečkovaná patří do čeledi Hypericaceae, hlavními účinnými látkami jsou hypericin a hyperforin. Je to poměrně často vídaná žlutá květina s tečkovanými květy. Protože rozkvétá v období kolem svátku sv. Jana, v některých zemích se jí říká "kvítí svatého Jana". Po staletí byla používána k uklidnění nervů. I dnes našla své místo, především při pomocné léčbě lehčích depresí. Například v Německu je třezalka v léčbě lehčích depresí populárnější a častěji předepisovaná lékaři než klasická antidepresiva.
Účinky
Extrakt působí podobným efektem jako nízké dávky antidepresiv. Vědci předně neví, jak působí, ovlivňuje pravděpodobně hladiny přenašečů vzruchu v mozku, především serotoninu. Třezalka působí na strach, únavu, poruchy náladovosti, premenstruační syndrom, podporuje zdravý spánek, pozitivně ovlivňuje únavu, ospalost a nedostatek energie. Uplatňuje se také pro "zimním depresím".
Z dalších účinků jsou důležité protibakteriální a protivirový účinek. Výzkum naznačuje, že by se mohla uplatnit i proti oparům.
Při aplikaci na poškozenou kůži podporuje hojení, tiší bolest, třezalková mast aplikovaná na hemoroidy potlačuje svědění a bolestivost. Ve spojení se slunečním zářením však může působit fototoxicky, mohou vznikat zánětlivé nebo pigmentové změny na kůži. Zejména lidé se světlou pletí by se měli při užívání třezalky vyhnout přímému slunci.
Dávkování
Na léčbu depresí se používá extrakt standardizovaný na obsah hypericinu v dávkách 300 mg 3x denně. Surová rostlina se používá v denní dávce 2 - 4 g. Dávky nutraceutické tvoří zhruba jednu desetinu dávek terapeutických denně.
Použití
Rostlina má široké použití. Uplatňuje se při nervových poruchách - chorobné úzkosti, depresi, pocitu strachu, únavě, bolestech hlavy, srdeční palpitaci, náladovosti při menstruaci. Při výskytu sekundárních symptomů spojených s depresí jako je únava, ztráta chuti, nespavost a nervové poruchy.
Dále při ovlivnění bolesti - například při bolestech svalů, neuralgiích, obsesním nutkání a při zánětech sedacích nervů. Z dalšího perorálního použití lze zmínit také nádory, AIDS, poruchy pigmentace, hepatitidu C a diuretické působení. Olej je podáván při poruchách trávení. Lokálně je používána na podlitiny, odřeniny, záněty, popáleniny prvního stupně a v řadě dalších případů.
Nežádoucí účinky
Rostlina by neměla být užívána dlouhodobě, tj. ne déle než 8 týdnů. Může působit nespavost, bolesti hlavy, zvyšovat podráždění, suchost v ústech, vyvolávat živé sny. Na kůži může způsobit ekzém v důsledku fototoxicity. Rostlina zvyšuje činnost enzymů a tak zrychluje metabolismus léčiv. Může vzniknout také alergie na třezalku. Kombinace klasických antidepresiv a třezalky by měla být vždy se souhlasem lékaře.
"\nMgr. František Červenka, FaF UK, Hradec Králové
"