Defekace je složitý reflex. Prvotním podnětem je náplň posledního oddílu tlustého střeva, konečníku. Dojde-li k určitému vzestupu tlaku v této části střeva, vzniká nervový impulz, který je po přepojení v míše veden zpět k tlustému střevu. Zde dochází ke stimulaci vlastních pohybů (peristaltiky) posledních oddílů tlustého střeva a k uvolnění (relaxaci) vnitřního svěrače konečníku.
Hemoroidy jsou, jednoduše řečeno, rozšířené křečové žíly v oblasti konečníku. Pod sliznicí konečníku se nacházejí rozsáhlé žilní pleteně, které odvádějí a přivádějí do této oblasti krev. Takové žíly jsou v malém rozsahu přítomny v těle každého zdravého člověka. Pokud se však zvětší a natečou, mluví se o tzv. hemoroidálním onemocnění. Zdravé hemoroidy tvoří jakýsi polštář, uzavírající těsně konečník a bránící samovolnému úniku střevních plynů a stolice. Až polovina populace však trpí většími či menšími problémy s konečníkem. Problémy s hemoroidy má až každý čtvrtý Čech, avšak jen malé procento lidí vyhledá pomoc lékaře.
Toto nepříjemné onemocnění se nejčastěji projevuje následujícími příznaky:
- Krvácení při vyprazdňování,
- svědění konečníku,
- hroznovité útvary kolem konečníku,
- bolestivost při stolici.
Pokud trpíte některou z těchto obtíží, neváhejte se obrátit na lékaře. Problémy doprovázené s tímto onemocněním mohou totiž indikovat mnohem závažnější chorobu, například zhoubný nádor tlustého střeva. Návštěvu lékaře, který vás důkladně prohlédne, neodkládejte.
Tipy pro zmírnění bolesti a svědění
- Opláchněte se po každé stolici nejlépe pouze čistou vodou bez mýdla či dalších přípravků,
- používejte vlhčené ubrousky a toaletní papír bez parfému a alkoholu,
- nezadržujte stolici,
- dávejte si střídavé studené a teplé sedací koupele pro zlepšení krevního oběhu (např. z dubové kůry),
- pozor – horké koupele mohou stav zhoršit,
- při silných bolestech hemoroidů konečník ledujte či sprchujte studenou vodou, pozor – u anální fisury (řitní trhlina) je naopak vhodná teplá voda.
Na úpravu stolice je doporučováno Psyllium - indická vláknina, která se v žaludku chová jako želé, stolice se stává vláčná, střevní peristaltika je stimulována a průchodnost střeva usnadněna. Dávkování je 2x denně 2 čajové lžičky Psyllia (5 g) rozmíchat ve 250 ml vlažné vody, nejlépe ½ hodiny před jídlem.
V průběhu celého dne dodržujte pitný režim.
Homeopatická pomoc
- Aesculus hippocastanum 5CH – hemeroidy s pocitem plnosti v konečníku, suchostí sliznice a bolestmi, které pacient popisuje, jako by měl konečník vyplněný třískami; bolest se šíří i do zad
- Arnica montana 9CH – hemeroidy velice bolestivé a citlivé na sebemenší dotyk
- Ignatia amara 9CH – hemeroidy, které se vyznačují bodavými bolestmi a doprovází je zácpa se zvýšeným napětím svěrače; bolesti se zhoršují emočními neshodami a zklamáním
- Nux vomica 9CH – hemeroidy u vznětlivých osob se sedavým životním stylem a se zvýšenou potřebou alkoholu, kávy, cigaret či léků; mají sklon k zácpě s nutností velkého úsilí k vypuzení stolice, i po stolici mají pocit neúplného vyprázdnění
Při přetrvávání potíží konzultujte svůj stav s odborníkem v homeopatii.
Nejlepší prevence hemoroidů jsou dobře známá obecná opatření:
- Více čerstvého ovoce, zeleniny a vlákniny,
- omezení konzumace kořeněných jídel a alkoholu,
- pravidelný pitný režim,
- pravidelný pohyb - je doporučována jóga, protože součástí cvičení je dýchání do břicha a masáž břišních orgánů,
- péče o pravidelnou stolici, nutkání na stolici nikdy nezadržujte!
Zdroj: Světhomeopatie.cz