Původce onemocnění: Toxoplasma gondii. Parazit se složitým vývojovým cyklem a řadou morfologicky odlišných stádií. Infekčním stádiem je oocysta, která se vytváří pouze ve střevě nakažené kočky (event. jiných kočkovitých šelem) a je vylučována trusem.
Tato oocysta musí nejprve dozrát a teprve potom se stává infekční. Člověk (nebo jiný teplokrevný živočich) je mezihostitelem a může se nakazit pozřením zralé oocysty.Ve střevě se z ní uvolní tzv. sporozoity, které pronikají do nejrůznějších tkání nakaženého jedince. Poté, co se přestane množení v těle mezihostitele, vznikají tkáňové cysty, ve kterých parazit dlouhodobě přežívá. Přenos nákazy se může dít několika způsoby - pozřením oocyst vyloučených kočkou (nutno dbát hygienická opatření), pozřením nedostatečně tepelně upravené maso jiných mezihostitelů a nebo přechodem parazita přes placentu (nákaza nenarozeného plodu).
Čtěte také: Nemytá mrkev vás může dohnat k sebevraždě nebo zvýšit riziko dopravní nehody
Listerióza
Obecně je listerióza infekční onemocnění lidí a zvířat, které může probíhat pod rozmanitým klinickým obrazem. Je prokázáno, že Listeria monocytogenes a jiné druhy listerií jsou rozšířené nejen u zvířat, ale také ve volné přírodě, na rostlinách a také produktech, které jsou z nich vyráběny.
Původce onemocnění: Listerie, což jsou bakterie (mikrobiologicky - grampozitivní aerobní tyčinky), které se vykytují jako podmíněné patogeny hojně u zvířat (- mohou, a také přechodně osidlují sliznice svých hostitelů - lidí i zvířat a to především zažívacího traktu. Odtud také u dospělých osob vstupují listerie do organismu). Byly popsány epidemie malého rozsahu po požití kontaminovaných potravin (např. sýrů). Vlastní rozvoj onemocnění probíhá ve dvou na sebe navazujících fázích. V první dochází k průniku listerií do buněk hostitele, v druhé potom postižení cílových orgánů (hlavně centrálního nervového systému a placenty).
Léčba ampicilin, amoxicilin a penicilin G ve vysokých dávkách. Vhodné je rovněž podání penicilinu s aminoglykosidovým antibiotikem, zejména s gentamicinem, pro vzájemnou podporu (synergismus) účinku.
Toxokaróza:
Původce: Toxocara spp. Jedná se o hlístice (latinsky Nematoda), které jsou střevním parazitem psů a koček. Samičky červů produkují velký počet vajíček vycházejících s trusem, která ve vnějším prostředí zrají a ve stavu schopném způsobit infekci přežívají dlouhou dobu. Člověk se nakazí kontaminovanou potravou, nápoji obsahujícími vajíčka. Člověk je pro tyto červy nevhodným hostitelem, proto larvy nedokončí migraci a přežívají v různých orgánech, které mohou poškozovat.
Onemocnění: larvální toxokaróza, larva migrans visceralis (larva migruje vnitřními orgány), larva migrans ocularis (oční poškození).
Příznaky: závisí na tom, kterým orgány larvy migrují a na stupni poškození těchto orgánů.
Terapie: tzv. anthelmintika (thiabendazol, mebendazol, albendazol).
Přidat nový komentář