Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Máte po celodenním shonu pocit těžkých, bolavých a unavených nohou? Na vině je obvykle hned několik faktorů. Otoky a pocit těžkých nohou je způsoben zhoršením cirkulace v periferiích. Častěji jím trpí ženy.
Nedostatečný krevní oběh může být narušen dlouhodobým stáním nebo sezením. Mezi další faktory patří genetická zátěž, časté zvedání těžkých předmětů, vyšší tělesná hmotnost nebo těhotenství. K dalším příčinám patří kouření, nedostatek pohybu a vitamínu C či časté nošení bot s vysokými podpatky. Jaké konkrétní kroky podniknout, abyste nohám ulevili?
1. Každodenní péče
Věnujte nohám alespoň pár minut denně. Jedině díky pravidelnosti je možné dosáhnout požadovaného účinku. Celé chodidlo promasírujte. Namísto horké vody zkuste střídat teplou a studenou vodu po dobu 10 minut. Pravidelně dopřejte chodidlům peeling. Chodidla zkontrolujte vizuálně, případné mozoly nebo otlaky můžete přehlédnout, a nevěnovat jim tak pozornost, jakou potřebují. Ulevit mohou také bylinné koupele. Po koupeli nohy promažte speciálním krémem, nejlépe s obsahem urey, který pokožku vyživí a zvláční. Pokud vás trápí popraskaná kůže na patách nebo v oblasti nehtových lůžek, využijte služeb pedikérky.
2. Zdravý životní styl
Vyvážená strava, pohyb a dostatečný odpočinek mají nepopiratelně pozitivní vliv na lidské zdraví. Například trpíte-li nadváhou, snažte se snížit tělesnou hmotnost a dopřejte si pravidelnou dávku pohybu – stačí, když místo jízdy MHD půjdete do do práce (alespoň část cesty) pěšky nebo pojedete na kole. Snížíte tak i zatížení končetin. Důležitý je dostatečný příjem tekutin a to hlavně čisté vody. Je dobré přidat i důležité minerály, které pomáhají správnému toku krve jako je hořčík, vápník i sodík ve správném poměru. V létě se víc potíme a můžeme si dovolit do pitného režimu zařadit i minerální vody a do jídelníčku více mořské či keltské soli. Dále je třeba vyhnout se kouření a alkoholu. Ke každému jídlu alespoň malé množství zeleniny.
Nápoje, džusy, sirupy, ovocné šťávy i nektary lze nakoupit z pohodlí domova v eshopu Lékárna.cz.
Pevnost a pružnost cév je možné podpořit stravou či doplňky stravy s flavonoidy jako je rutin, hesperidin, resveratrol, omega-3 mastnými kyselinami, které najdeme v barevných bobulovitých plodech, řadě superfoods. Omega-3 kyseliny jsou nejlépe dostupné pro lidské tělo z rybího a lněného oleje.
Doplňky stravy pro žíly a cévy najdete na Lékárna.cz.
3. Masážní pomůcky
Nemusíte strávit celý den na podpatcích, abyste se nemohli dočkat, až se doma vyzujete a zvednete nohy nahoru. Až to uděláte, nezapomeňte sáhnout po masážních pomůckách, které jsou přímo navrženy pro relaxaci nohou a zmírnění napětí svalů nebo zlepšení prokrvení. Jedná se o speciální dřevěné válečky a rollery, masážní vaničky, ale postačí i obyčejný tenisový míček, kterým si můžete přejíždět nahoru a dolů po vnější straně chodidel. Při bolestech v oblasti klenby zase upotřebíte váleček na těsto. Položte jej na podlahu a celou ploskou nohy po něm přejíždějte sem a tam, současně chodidlo tlačte dolů. Masážní pomůcky lze využívat každý den a jsou vhodnou alternativou, pokud zrovna nemáte čas dojít si na masáž.
4. Speciální stélky a správná obuv
Obuví vhodnou pro zdraví nohou určitě nejsou žabky ani boty na podpatku, ale zejména se vyhněte těm bez kvalitní stélky. Ta je potřeba nejen jako polstrování, ale také pro tlumení nárazů. Pokud jste často na nohou nebo máte nějaké to kilo navíc, je vhodné vložku vyměnit alespoň jednou za šest měsíců. Díky tomu budou šťastnější nejen vaše nohy, ale i celé tělo. Tvrdou chůzí se namáhají kolena, kyčle i záda. Stélka může vylepšit komfort dané obuvi, zlepšit tlumící vlastnosti v patě nebo například správně podepřít klenbu. Navíc pokud je vyrobena ze správných materiálů a dokáže rychle absorbovat vlhkost, sníží i potivost nohou.
Ortopedické vložky které jsou opravdu velikou pomocí a úlevou, nabízí Lékárna.cz.
5. Jednoduché cviky
Během celého dne myslete na krátká, ale efektivní protažení a procvičení dolních končetin. K lepšímu prokrvení stačí jen pár jednoduchých cviků, jako je zvedat střídavě paty a špičky nebo hýbat prsty na nohou. Zdánlivé maličkosti pomohou udržet vaše nohy v kondici. Také chůze po špičkách může ulevit od napětí. Bolí vás kotníky? Zkuste je pořádně rozhýbat a kruťte s nimi desetkrát na jednu stran, desetkrát na druhou, a to každý den, často to jde i v zaměstnání.
Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!