Pár pravidel a několik jednoduchých cviků vám pomůže vyhnout se bolestem zad a únavě při dlouhých cestách dopravními prostředky.
Dlouhé cestování za prací i zábavou je pro nás samozřejmostí. Únava a bolesti zad, které dlouhé cesty provázejí, však nejsou dobrým startem pro úspěšné pracovní jednání ani začátek vysněné dovolené.
Páteř je funkční celek, který chrání míchu, umožňuje vzpřímené držení těla a je podmínkou pro pohyb. Při dlouhodobém sezení dochází k utlačení meziobratlových plotének, k bolestem v bederní krajině či krční páteři, otékání nohou, rukou a celkové únavě. Proto udělejte všechno proto, abyste se vyhnuli dlouhodobému sezení. Meziobratlové ploténky se při něm vyklenují a tlačí na okolní nervové a cévní struktury. Tělo se dostává do špatného postavení, to způsobuje bolesti krční a bederní páteře. Bolesti mohou vystřelovat i do dolních končetin. Snižuje se citlivost, hybnost a nohy mohou začít natékat.
Dovolí-li vám cestovní prostor alespoň drobný pohyb, pak tuto možnost využijte. Jednoduché cviky, které je možné cvičit i v dopravním prostředku, jsou zaměřeny hlavně na zlepšení svalové rovnováhy těla, ovlivnění stability páteře a zlepšení cirkulace krve a její okysličení. Cviky je důležité provádět pomalu, plynule a několikrát během cesty.
Tipy a cviky pro dlouhou cestu dopravními prostředky
Fyzioterapeutka Bc. Vladimíra Vacková radí:
- Před dlouhou cestou dopravními prostředky si udělejte půlhodinovou procházku.
- Seďte co nejméně, nikdy dlouhodobě. Nohy by měly být volně natažené, hlava by měla mít dostatečnou opěru, aby nedocházelo k namáhání krční páteře. (A)
- Uzpůsobte své sedadlo, které vám zajistí správný sed. Páteř se anatomicky přizpůsobí. Páteř by měla být po celou dobu cestování v rovné poloze, nikoliv ve skrčeném, pokrouceném či zhrouceném postavení. (B)
- Při dlouhodobých cestách využívejte tzv. odlehčeného sedu, pomozte si použitím bederní opěrky (polštářku), over ballu. Nohy položte na stupátko. (C)
- Vyhněte se častému zlozvyku, hovění si s nohama na sedadle, páteř se tak dostane do špatného postavení. (D)
- Během cesty si několikrát zakružte předloktím ruky a v kotníku nohy, vystřídejte obě rucei obě nohy, protřepte je. (E)
- Rukama plynule střídavě provádějte stisk a uvolnění s krátkou výdrží do pěsti. (F)
- Ve vzpřímeném sedu složte ruce v týl a plynule se předklánějte ke kolenům a zpět. (G)
- Při dlouhodobých cestách zařazujte častěji přestávky. Pokud je to možné, postavte se během cesty několikrát na špičky a paty, prošlapujte nohy nebo se projděte. (H)
- Dodržujte pitný režim, dejte si lehkou svačinu. Během cesty se vyvarujte alkoholu a těžkého jídla. Bolestem, otokům či unaveným nohám můžete také ulehčit aplikací přírodních bylinných mastí a prostředků, jako je např. Koňská mast s chladivým účinkem. Využít můžete i zesílené formy forte. Jestliže jste po cévním onemocnění (trombóza dolní končetiny), nezapomeňte na kompresivní punčochu či elastickou bandáž. (I)
Komerční sdělení
Přidat nový komentář