Existuje poměrně účinný systém léčby, za našimi hranicemi značně rozšířený, který dokáže odpomoci od bolesti. Jde o chiropraxi, která se v našich podmínkách nazývá manuální nebo myoskeletální medicínou.
Pracovníci tak od 1. ledna 2023 po uznání nemoci, mohou čerpat od zaměstnavatele náhradu ušlého zisku i náklady na zdravotní léčbu. Schválená změna se má dotknout minimálního množství lidí, Ministerstvo zdravotnictví odhaduje, že se novela zákona dotkne kolem 25 pracovníků za rok. Neexistuje žádný veřejný dokument, kde by bylo uvedeno, jakých profesí se má nová nemoc z povolání týkat, záleží tedy na odborném posouzení oprávněného lékaře. Žadatel musí splnit klinická a hygienická kritéria, které vládní předpis nařizuje. Zaměřují se zejména na kompresní tlak dlouhodobě vyvíjený během práce na ploténku. Aktualizace seznamu nemocí z povolání má pomoci především těm zaměstnancům, kteří pracují ve velmi náročných pracovních podmínkách.
Nemoc z povolání zprvu na doporučení ošetřujícího lékaře posuzuje a uznává lékař z oboru pracovního lékařství. Oprávnění k tomu získává od MZ ČR. Podmínky nároku pak prověřují další státní orgány. Žádost k prošetření nemoci z povolání dává ošetřující lékař. Oprávněn je k tomu ale i sám zaměstnavatel, pokud na ni má podezření. Podnět k posouzení může podat také sama osoba při podezření, že jí v práci vznikla nemoc z povolání. Žádost o posouzení možné nemoci z povolání lze podat i zpětně.
Bolestmi a úrazy zad trpí řada zaměstnanců v různých provozech. Často se poukazuje zejména na pomalé, ale vytrvalé ničení zad v kancelářských provozech a dalších sedavých zaměstnáních. Jejich pracovníci si ale na odškodnění nejspíš nesáhnou.
“Rozhodně nelze očekávat, že to budou pracovníci v kancelářích či administrativě, mohou to být pracovníci ve stavebnictví, strojírenství, zdravotnictví, zejména tam, kde se bez technických prostředků manipuluje s hmotnými břemeny nebo dochází k rotaci páteře,” doplňuje Tuček. Podle lékaře tak závažné stavy nevhodné sezení či postoj nezpůsobí. Mezi těžká poškození nebude patřit ani náhlý výhřez meziobratlové ploténky.
“Mnoho lidí trpí potížemi páteře, ale jen některé a jednoznačně prokázané případy mohu být uznány jako nemoc z povolání,” vysvětluje lékař a předseda Společnosti pracovního lékařství ČLS JEP Milan Tuček.
Nemoc z povolání a odškodné
Odškodnění za uznanou nemoc z povolání vyplatí zaměstnanci pojišťovna, se kterou má jeho zaměstnavatel povinně sjednáno pojištění odpovědnosti. Z pojistného plnění se pak poškozenému zaměstnanci dorovnává rozdíl mezi předchozím příjmem a vyplácenou nemocenskou dávkou.
Stejně jako snížení platu při přeřazení na jinou pracovní pozici či při uznání invalidního důchodu jakéhokoli stupně. Součástí odškodnění za nemoc z povolání je vyrovnání za ztížené společenské postavení a bolestné, to se vyplácí jednorázově. Zaměstnanec s uznanou nemocí z povolání může žádat o proplacení nákladů spojených s léčbou nemoci.
Co je to nemoc z povolání?
Nemoc z povolání je nežádoucí zdravotní stav u zaměstnance, který vznikl na základě působení nepříznivých podmínek v zaměstnání a nedovoluje zaměstnanci pokračovat v práci. Pro uznání nemoci z povolání je důležité, při jakých podmínkách onemocnění nastalo a jakého stupně závislosti dosáhlo.
Kompletní výčet nemocí z povolání je pak uveden v elektronické sbírce zákonů. Tento seznam je pravidelně aktualizován a doplňován o nové nemoci z povolání.
Schválení nemoci z povolání je podmíněno přísnými podmínkami, které žadatel musí splnit, aby měl nárok na náhradu mzdy. Posuzovat zdravotní stav pracovníka mohou pouze lékaři, kteří získali oprávnění k této činnosti a jsou uvedení v seznamu poskytovatelů na webu Ministerstva zdravotnictví. Na základě návštěvy příslušného zdravotnického zařízení, vydá lékař zprávu o tom, zda jde o nemoc z povolání či nikoliv.
Je možné se proti stanovisku lékaře odvolat?
Pokud lékař vaše onemocnění zamítne definovat jako nemoc z povolání, máte nárok se odvolat do 10 dnů od zamítavého verdiktu. Žádost o přezkoumání podáváte stejnému zdravotnickému zařízení, ve kterém vám odmítli nemoc uznat. V případě, kdy zdravotnické zařízení po přezkoumání nenajde své pochybení, předá záležitost správnímu úřadu, který lékařský posudek schválí, či zruší. Ve chvíli, kdy správní úřad lékařský posudek zruší, vrátí ho zpět zdravotnickému zařízení a vyzve jej k vydání nového posudku.