Nedostatečná výživa je důsledkem nepoměru mezi energetickými požadavky organizmu energií z potravin.
Příručky vám většinou představí nordic walking jako koordinačně nenáročný pohyb. Nevěřte jim zcela. Není to nic, co byste nezvládli, ale pokud se ho budete učit za přítomnosti zkušeného instruktora, pak bude co opravovat. Nepočítejte raději s tím, že se během první lekce všechno naučíte. Potíže vám může dělat udržet ten správný náklon trupu, pohyb ruky s holí a to, že ruka a noha jdou vlastně „proti sobě“.
Principem správné severské chůze je, že do chůze díky hůlkám a jejich pohybu, zapojíte i horní polovinu těla. Je to jako svižná jízda na běžkách, jen bez těch lyží na nohách. Původně se používala právě jako letní trénink běžců na lyžích.
Pokud byste chtěli srovnat tento typ chůze s tou normální, pak s hůlkami vydáte skoro o polovinu víc energie a máte asi o dvacet procent vyšší tepovou frekvenci.
K čemu je to dobré
Svižná chůze s hůlkami posiluje zádové a ramenní svaly, svaly horních končetin. Uvolňuje oblast bederní, hrudní i krční páteře. Obecně posiluje pružnost svalů a vytrvalost. Pokud ho provádíte opravdu dobře, mělo by být zapojeno 600 svalů, tedy 90% všech svalů v těle. To samozřejmě zvýší srdeční činnost, a působí jako prevence kardiovaskulárních chorob. Na hubnutí je ideální – za hodinu můžete spálit až 600 kcal.
Výhodou jistě je, že na tento sport kromě kvalitních bot a hůlek nepotřebujete žádné vybavení a lze ho provozovat všude na procházce – po městě, na horách, u moře… A to v každou roční dobu. S hůlkami potkáte stejně tak starší lidi jako mladé, je vhodný pro všechny. Ani problémy s klouby by vás neměly zastavit – část váhy přenesete na hůlky a tak kloubům ulevíte. Odborníci jej doporučují i pro diabetiky a lidi s velkou nadváhou.
Na co pozor
Zdravotně si nemůžete ublížit, protože přizpůsobíte tempo svým fyzickým schopnostem, terénu a zdravotnímu stavu. V těhotenství je lepší se poradit s lékařem. „V podstatě může chodit každý, kdo udělá krok. Když někdo nemůže, tak prostě bude dělat menší kroky nebo zpomalí. Klienty jsou lidé po operacích srdce, kloubů, ale i těhotné. Samozřejmě je lepší, když člověk v případě závažných potíží konzultuje s ošetřujícím lékařem. Často nám ale své pacienty lékaři posílají, aby právě „rozchodili“ své potíže,“ říká instruktorka nordic walking Zdena Vašková, která nabízí v případě potřeby konzultaci na mailu [email protected].
Dejte si také pozor na to, abyste si pořídili správné hole. Měly by tlumit náraz při odrazu, být lehké a dobře se držet. Pokud si nevyberete dobře, riskujete nejen nepohodlí, ale i poranění svalů, přetížení ramenního pletence a krční páteře.
Před tím, než vyrazíte, měli byste se rozehřát jako před každým jiným sportem. Ideální je pomalý strečink, následovaný obyčejnou chůzí.
S sebou byste vždy měli mít dostatečnou zásobu pití, protože se budete potit a tak je dobré doplnit tekutiny.
Máte své zkušenosti s nordic walking? Podělte se s nimi prostřednictvím diskuse nebo nám napište na tento mail.
Přidat nový komentář