S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...
Rada č. 1: Nakupujte s plným žaludkem, nákup si naplánujte
Jestliže se vypravíte na nákup hladoví, můžete se spolehnout, že koupíte daleko víc potravin, než jste měli původně v plánu. Hlad plní košík i potravinami, které se často pro dietu příliš nehodí. Nikdy nechoďte na nákup bez seznamu, bezhlavé nakupování je "rizikové".
Rada č. 2: Všímejte si informací na obalech
Na obalech potravin najdete řadu informací, které jsou pro váš jídelníček důležité. Kromě údajů, které výrobce musí na obalu uvádět, jako je např. množství, datum minimální trvanlivosti a složení potraviny, se můžete na mnoha potravinách a výrobcích dozvědět více o jejich výživových vlastnostech. Na základě nutričních údajů si snadněji vyberete výrobky, které vám vyhovují, třeba právě pro redukční dietu. Díky nutričním hodnotám zjistíte, kolik je v potravině obsaženo energie, bílkovin, sacharidů, tuků a někdy i dalších složek. Tyto informace vám pomohou sledovat příjem jednotlivých živin a umožní vám sestavit si jídelníček tak, aby byla jeho skladba optimální.
Rada č. 3: Využívejte chytré značení
Ulehčete si práci a využívejte pomocníků ve formě značení. Jedním takovým je značení GDA (neboli denní doporučené množství), které zavedla za podpory Potravinářské komory ČR na svých výrobcích celá řada domácích a mezinárodních výrobců. Toto značení poskytuje srozumitelnou informaci o tom, jaký podíl tvoří jedna porce dané potraviny z doporučeného denního příjmu energie, živin a dalších látek. Hodnoty GDA odpovídají dennímu množství doporučenému pro zdravou ženu s průměrnou tělesnou hmotností a střední fyzickou aktivitou. Pokud si uvědomíte, že doporučený denní příjem energie a živin není pro všechny stejný a přizpůsobíte hodnoty GDA svému pohlaví, tělesné hmotnosti a úrovni fyzické aktivity, značení GDA vám poslouží jako skvělý nástroj k sestavení vhodného jídelníčku. Více informací můžete najít na www.gda.cz.
Zajímá vás, co znamená, když je výrobek "bez kalorií, nízkotučný nebo bez tuku"? Vysvětlení najdete v tomto článku.
Zajímalo by nás, jestli si všímáte údajů na obalech potravin. Napište nám to v rámci diskuse nebo na tento mail.
Přidat nový komentář